Papież: nie zastępujmy wiary ideologią

Nie należy przechodzić od wiary do ideologii” – takie przesłanie płynie z homilii wygłoszonej przez Papieża podczas porannej Mszy w Domu św. Marty.

 „Nie zamykajmy się w swoich przekonaniach, ponieważ wpadniemy w pułapkę ideologii. Nie należy przechodzić od wiary do ideologii” – takie przesłanie płynie z homilii wygłoszonej przez Papieża podczas porannej Mszy w Domu św. Marty. Punktem wyjścia jego refleksji było czytanie z księgi Jonasza. Opisuje ona nieprzystawalność dwóch spojrzeń: boskiego i ludzkiego. Historia Jonasza jest historią upartego człowieka, który zamyka się w swoich przekonaniach i osądach. Wydaje mu się, że świat wygląda tak, jak on go postrzega. Narzuca na wszystko siatkę swojej ideologii, przez pryzmat której osądza ludzi i ich problemy.

Ojciec Święty podkreślił, że dialog Jonasza z Bogiem jest dialogiem dwóch upartych istot. Jonasz wręcz obraża się na Boga, chce nawet ze sobą skończyć. Bóg wydaje mu się zby pobłażliwy, wręcz niepoważny.

"Jonasz jest uparty w swoich przekonaniach dotyczących wiary, a Pan jest uparty w swoim miłosierdziu: nigdy nas nie zostawia, aż do końca puka do drzwi naszego serca, stoi przy nim. Jonasz był uparty, ponieważ przyjmował wiarę pod pewnymi warunkami – zauważył Franciszek. Jest typem takiego chrześcijanina «pod warunkiem, że», chrześcijaninem stawiającym warunki. «Jestem chrześcijaninem pod warunkiem, że sprawy ułożą się w ten sposób» «Nie, nie, taka postawa nie jest chrześcijańska» - «To jest herezja» - «Nie może tak być»....Chrześcijanie, którzy stawiają warunki Bogu, ci którzy stawiają warunki wierze i działaniu Boga".

Chrześcijanie pogrążeni w ideologiach są pełni strachu, boją się wzrastać, stawiać czoła wyzwaniom życiowym, wyzwaniom Boga i historii. Boją się powierzyć Bogu i wolą osądzać wszystko, wychodząc od małości swojego serca.

"Dwa modele Kościoła dzisiaj: Kościół tych ideologii, w które sam się uwikłał, i Kościół, który patrzy na Pana zbliżającego się do takiej rzeczywistości, jaką jest, który się nie brzydzi – podkreślił Papież. Pan nie brzydzi się rzeczami, nasze grzechy nie budzą w Nim obrzydzenia do nas. On przybliża się tak, jak przybliżał się, aby dotknąć trędowatych i chorych. Ponieważ On przyszedł, aby leczyć, On przyszedł, aby zbawiać; nie, aby potępiać".

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Bezimienny
  08.10.2019 17:28
  Bezimienny
  Zgadzam się. Pozostaje odpowiedzieć na pytanie, co jest zastępowaniem wiary ideologią. Co jest stawianiem Chrystusowi warunków. Kto żyje w strachu. Czyż nie ci, którzy boją się pustych kościelnych kies i chcą uczynić chrześcijaństwo religią łatwiejszą do przełknięcia?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7