Abp Ivan Jurkovič: lekceważąc osoby starsze tracimy tożsamość

Przedstawiciel Watykanu przemawiał na 42. sesji Rady Praw Człowieka.

„Cywilizacja będzie się rozwijać, jeśli uszanuje mądrość osób starszych” – powiedział abp Ivan Jurkovič, cytując słowa Papieża Franciszka podczas przemówienia na 42. sesji Rady Praw Człowieka.

„W społeczeństwie, w którym nie ma miejsca dla osób starszych lub które się ich pozbywa, ponieważ stwarzają problemy, jest już zasiany wirus śmierci” – mówił wówczas Ojciec Święty. Dlatego zdaniem stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ powinniśmy dbać o sieci ochrony socjalnej dla starszych, gdyż ich brak prowadzi do poważnych konsekwencji dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

Abp Ivan Jurkovič podkreślił również, że w przypadku konfliktów zbrojnych i nagłych wydarzeń, osoby starsze należą do najbardziej bezbronnych. Istnieje ryzyko, że nie otrzymają one odpowiedniej pomocy. Przez to całe społeczności mogą stracić swoją tożsamość kulturową, tradycje i języki ojczyste.

„Dla rekonstrukcji społeczności, które ucierpiały w takich strasznych sytuacjach osoby starsze są najważniejszymi elementami” – wyjaśniał purpurat. „Powinne one być uznawane za «kluczowych aktorów» dla skutecznej odbudowy społeczności rozdartych wojnami i kryzysami. Ich potencjał i umiejętności mogą bowiem pomóc w odbudowie struktur i więzi społecznych”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABP JURKOVIC

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9