W sierpniu oficjalnie otwarty zostanie kościół, szkoła i przychodnia na Madagaskarze - stworzone z okazji jubileuszu 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu. Chcieliśmy stworzyć coś, co upamiętni jubileusz, ale będzie też pomagało drugiemu człowiekowi - mówił ks. dr Dawid Stelmach.
Biskupstwo w Poznaniu ustanowiono w 968 r., dwa lata po chrzcie Mieszka I. Centralne uroczystości upamiętniające 1050-lecie biskupstwa odbyły się w Poznaniu w czerwcu ub. roku. Jubileusz stał się jednak inspiracją do tego, aby archidiecezja poznańska stworzyła i ufundowała szczególny, symboliczny i żywy pomnik - nie w Poznaniu, ale na misjach.
Jak tłumaczył w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji poznańskiej i delegat biskupa ds. misji ks. dr Dawid Stelmach, "kiedy zbliżał się jubileusz 1050-lecia powołania biskupstwa w Poznaniu, stwierdziliśmy, że dobrze byłoby zbudować coś, co będzie konkretnym, żywym pomnikiem. Chcieliśmy, by było to coś, co upamiętni nasz jubileusz, ale z drugiej strony coś, co będzie też pomagało drugiemu człowiekowi i Kościołowi na misjach" - podkreślił.
"Madagaskar jest znany medialnie, popkulturowo, poprzez króla Juliana czy pingwiny z Madagaskaru - bo tak jest często kojarzony. Ale na Madagaskarze są także ojcowie misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. () Kiedy przed 1050 laty przybyli misjonarze do Polski, do Wielkopolski - uznaliśmy, że jest to pewnego rodzaju duchowy dług do spłacenia wobec tych, którzy cały czas jeszcze Ewangelii nie poznali, do których można pójść z chrześcijańskim miłosierdziem i tę pomoc okazać. Wybór padł na konkretne miejsce, na misję Befasy - bo potrzeby były tam bardzo duże" - zaznaczył ks. Stelmach.
W osadzie Befasy na Madagaskarze mieszka ok. 800 ludzi, w szkole uczy się 300 uczniów. Jak wskazał duchowny, "to trudny teren, przeważnie nikt tam nie chce pomóc ze względu na to, że istnieje zagrożenie różnymi grupami, bandami, że to jest bardzo zrujnowane miejsce".
Na sfinansowanie budowy kościoła i szkoły w misji Befasy, prowadzonej przez polskich oblatów na Madagaskarze, potrzeba było ok. 53 tys. zł. Połowę tej kwoty przekazała wspólnota Żywego Różańca archidiecezji poznańskiej, a reszta tej sumy pochodziła z indywidualnych wpłat z parafii, od księży i z funduszy misyjnych archidiecezji.
W międzyczasie zapadła także decyzja o budowie przychodni zdrowia zwanej "Chatką Medyka" przez Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Obecnie szkoła i kościół już służą miejscowe parafianom i kończy się budowa przychodni. W połowie sierpnia przedstawiciele archidiecezji poznańskiej oraz fundacji Redemptoris Missio uroczyście otworzą w Befasy szkołę, kościół i przychodnię.
Oblat Maryi Niepokalanej o. dr Marcin Wrzos, który był na misji na Madagaskarze, podkreślił, że według danych ONZ i WHO Madagaskar jest w pierwszej dziesiątce najbiedniejszych krajów świata. "Ta sytuacja się bardzo przekłada na życie codzienne. Takie elementy, jakie my mamy na co dzień, tam są prawdziwym rarytasem. 63 proc. społeczności nie umie czytać i pisać. Poza problemem z dostępem do edukacji jest ograniczony dostęp do prądu - poza największymi miastami, nie ma dostępu do telefonów, jest ograniczony zasięg i nie ma dostępu do służby zdrowia" - mówił.
"Madagaskar jest miejscem, które potrzebuje wszechstronnej opieki. Mówi się, że tam gdzie powstaje dojrzała misja - powinien być kościół, szpital i szkoła - żeby pokazać ludziom, że w ten sposób Kościół też troszczy się o tych ludzi, że pokazuje, że w ten sposób też można wyjść ze swojej biedy, ze swoich różnych trudności" - podkreślił.
Jacek Jarosz z fundacji Redemptoris Missio wskazał, że na Madagaskarze są miejsca, w których nie ma żadnej opieki zdrowotnej. "Są miejsca, w których jedyną opiekę zdrowotną sprawuje szaman, czarownik - który bardzo często bardziej szkodzi niż pomaga lokalnej społeczności. Podobna, kiepska sytuacja była dotychczas w Befasy - lokalna ludność pozbawiona była tam profesjonalnej, stałej opieki. Udaje nam się to zmieniać" - powiedział.
Jak mówił, "wybudowanie +Chatki Medyka+, przychodni zdrowia im. dr Wandy Błeńskiej to pierwszy krok do tego, by zapewnić tam stałą opiekę zdrowotną, oraz aby wzmocnić potencjał zdrowotny lokalnej społeczności. Przed nami bardzo wiele wyzwań i zadań. Wybudowanie budynku - to dopiero początek" - podkreślił.
Pierwsze biskupstwo polskie powstało w 968 r., dwa lata po chrzcie Mieszka I. Historię polskiej hierarchii kościelnej zapoczątkował ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan. Książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Biskupstwo poznańskie było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej, w latach 968-1000 obejmowało całe państwo polskie.
Do 1798 r. do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa. W 1821 r. podniesiono je do rangi arcybiskupstwa i metropolii. Obecny metropolita poznański abp Stanisław Gądecki jest 96. następcą biskupa Jordana.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.