Zobacz Rzym, póki stoi

wydawnictwowam.pl Monika Ożóg, Henryk Pietras SJ: Śladami pierwszych chrześcijan. Przewodnik kulturowy po wczesnochrześcijańskim Rzymie. Wydawnictwo WAM

Dlaczego relikwii Krzyża Świętego wystarczyłoby na kilka krzyży? Skąd się wzięło słowo “katakumby”? I który papież kazał się przedstawiać na mozaikach w kwadratowej aureoli?

“Z pewnością istnieje wiele ważnych przyczyn i okoliczności, dla których Rzym jak dotąd chlubi się mianem Wiecznego Miasta, choć jego niezmiennej trwałości nie muszą wprost zapewniać słowa Pana Jezusa o Kościele, którego moce ciemności nie przemogą. Póki co – stoi – a jeśli stoi, warto go zobaczyć.”

Tymi słowami autorzy książki zapraszają w szczególną podróż do Rzymu: podróż śladami pierwszych chrześcijan. Stolicę Włoch można zwiedzać według wielu różnych kluczy. Można podziwiać Rzym antyczny, barokowy czy renesansowy. Można “liznąć” po kawałku wszystkiego. A można próbować odnaleźć ślady Kościoła pierwszych wieków. Poukrywane pod przebudowanymi wielokrotnie kościołami, na które być może nigdy nie zwróciliśmy uwagi lub zwróciliśmy z zupełnie innego powodu.

Książka Moniki Ożóg i ks. Henryka Pietrasa “Śladami pierwszych chrześcijan” to przewodnik. Dokładnie zatem opisuje, gdzie i w jaki sposób można dotrzeć do tego, co zostało. Lokalizację ułatwiają kody QR, które wskażą dokładną lokalizację na mapie Google. Dowiemy się też z niego, co naprawdę widzimy. Opisując Kościół rzymski pierwszych wieków i to, co po nim pozostało starannie i z humorem rozdzielają fakty i legendy. Dlaczego relikwii Krzyża Świętego wystarczyłoby na kilka krzyży? Czy św. Piotr naprawdę był zakuty w przechowywane okowy? Skąd się wzięło słowo “katakumby”? I który papież kazał się przedstawiać na mozaikach w kwadratowej aureoli?

Dlaczego uroczystość św. apostołów Piotra i Pawła obchodzimy akurat 29 czerwca?

Byłam w Rzymie wielokrotnie. Byłam w wielu ze wspomnianych miejsc. A jednak nie wiedziałam, na co patrzę i czego powinnam szukać. Ale to dobrze: mam okazję do kolejnego wyjazdu. Do czego i Państwa zapraszam.

Monika Ożóg, Henryk Pietras SJ: Śladami pierwszych chrześcijan. Przewodnik kulturowy po wczesnochrześcijańskim Rzymie. Wydawnictwo WAM.

 

Książka jest dostępna także jako e-book. Natomiast wersję papierową, ze zdjęciami, można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Rzym to miasto siedmiu wzgórz. Na którym z nich stoi bazylika, w której przechowywane są łańcuchy (okowy) św. Piotra?

Odpowiedź: Chodzi oczywiście o Eskwilin, 

Nagrody wylosowały:

 • Pani Katarzyna z Mieszkowic
 • Pani Aurelia z Warszawy
 • Pani Barbara ze Szczecina

Gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się mailowo, a nagrody wyślemy pocztą. Panią Katarzynę proszę o uzupełnienie danych adresowych (mail: joanna@wiara.pl)

Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ren
  30.06.2019 20:09
  Autor, człowiek wierzący, jednak starannie oddziela fakty od tzw pobożnych legend (np. o bazylice św. Klemensa: ,,Był to dom należący do jakiegoś zamożnego Klemensa, gdzie chrześcijanie mieliby się spotykać już w I wieku. W żaden sposób nie da się tego jednak potwierdzić"). Jest to największy plus tej książki. Autor opisuje głównie kościoły w Rzymie, pod którymi znajdują sie ,,titulusy", czyli domy oddane na potrzeby chrześcijan przez zamożnych wyznawców w czasach przed cesarzem Konstantynem. Fascynująca podróż do starożytnego chrześcijaństwa. Jedyny minus to czarno-białe zdjęcia, które zupełnie nie oddają piękna np. mozaik w starych kościołach.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6