Dlaczego relikwii Krzyża Świętego wystarczyłoby na kilka krzyży? Skąd się wzięło słowo “katakumby”? I który papież kazał się przedstawiać na mozaikach w kwadratowej aureoli?
“Z pewnością istnieje wiele ważnych przyczyn i okoliczności, dla których Rzym jak dotąd chlubi się mianem Wiecznego Miasta, choć jego niezmiennej trwałości nie muszą wprost zapewniać słowa Pana Jezusa o Kościele, którego moce ciemności nie przemogą. Póki co – stoi – a jeśli stoi, warto go zobaczyć.”
Tymi słowami autorzy książki zapraszają w szczególną podróż do Rzymu: podróż śladami pierwszych chrześcijan. Stolicę Włoch można zwiedzać według wielu różnych kluczy. Można podziwiać Rzym antyczny, barokowy czy renesansowy. Można “liznąć” po kawałku wszystkiego. A można próbować odnaleźć ślady Kościoła pierwszych wieków. Poukrywane pod przebudowanymi wielokrotnie kościołami, na które być może nigdy nie zwróciliśmy uwagi lub zwróciliśmy z zupełnie innego powodu.
Książka Moniki Ożóg i ks. Henryka Pietrasa “Śladami pierwszych chrześcijan” to przewodnik. Dokładnie zatem opisuje, gdzie i w jaki sposób można dotrzeć do tego, co zostało. Lokalizację ułatwiają kody QR, które wskażą dokładną lokalizację na mapie Google. Dowiemy się też z niego, co naprawdę widzimy. Opisując Kościół rzymski pierwszych wieków i to, co po nim pozostało starannie i z humorem rozdzielają fakty i legendy. Dlaczego relikwii Krzyża Świętego wystarczyłoby na kilka krzyży? Czy św. Piotr naprawdę był zakuty w przechowywane okowy? Skąd się wzięło słowo “katakumby”? I który papież kazał się przedstawiać na mozaikach w kwadratowej aureoli?
Dlaczego uroczystość św. apostołów Piotra i Pawła obchodzimy akurat 29 czerwca?
Byłam w Rzymie wielokrotnie. Byłam w wielu ze wspomnianych miejsc. A jednak nie wiedziałam, na co patrzę i czego powinnam szukać. Ale to dobrze: mam okazję do kolejnego wyjazdu. Do czego i Państwa zapraszam.
Monika Ożóg, Henryk Pietras SJ: Śladami pierwszych chrześcijan. Przewodnik kulturowy po wczesnochrześcijańskim Rzymie. Wydawnictwo WAM.
Książka jest dostępna także jako e-book. Natomiast wersję papierową, ze zdjęciami, można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Rzym to miasto siedmiu wzgórz. Na którym z nich stoi bazylika, w której przechowywane są łańcuchy (okowy) św. Piotra?
Odpowiedź: Chodzi oczywiście o Eskwilin,
Nagrody wylosowały:
Gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się mailowo, a nagrody wyślemy pocztą. Panią Katarzynę proszę o uzupełnienie danych adresowych (mail: joanna@wiara.pl)
Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.