Uczestnicy wyruszyli z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie o godz. 12 rozpoczną się obchody 12. Święta Dziękczynienia.
Przed wymarszem uczestnicy procesji wysłuchali fragmentu homilii wygłoszonej przez papieża Jana Pawła II na ówczesnym placu Zwycięstwa (dziś pl. Piłsudskiego) podczas pierwszej pielgrzymki do Polski 2 czerwca 1979 r.: "Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!".
W słowie do pielgrzymów biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki przypomniał, że tego pamiętnego dnia był jednym z siedmiu diakonów, którzy posługiwali podczas mszy św. z udziałem papieża. "Śpiewałem wtedy modlitwę wiernych. I Duch Święty zstąpił. I odnowił, i wciąż odnawia oblicze naszej polskiej ziemi" - podkreślił.
"Wdzięczni za pontyfikat Jana Pawła II, wdzięczni za życie i pasterzowanie prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, prośmy Boga o Jego błogosławieństwo na czas pielgrzymki i obchodów 12. Święta Dziękczynienia" - powiedział bp Jarecki.
Procesja dziękczynna wyruszyła z Placu Piłsudskiego o godzinie 8.00; o godz. 11.00 przy kościele Ojców Barnabitów w Wilanowie do procesji dołączą biskupi, kapituły i zaproszeni goście oraz wierni. O godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie zostanie odprawiona uroczysta msza św., w której będą uczestniczyć premier Mateusz Morawiecki i członkowie Episkopatu Polski. Mszy św. będzie przewodniczyć metropolita krakowski senior kard. Stanisław Dziwisz.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.