E-ncyklopedia Archidiecezji Katowickiej

Internetową skarbnicę informacji o Kościele katolickim na Górnym Śląsku uruchomiono 28 maja br. w Katowicach. Przygotowania do udostępnienia „E-ncyklopedii” trwały siedem lat.

Reklama

Redaktorem naczelnym jest ks. prof. Jerzy Myszor. Portal znajduje się pod adresem www.encyklo.pl

Pomysł stworzenia wirtualnej platformy popularyzującej historię Kościoła na Górnym Śląsku zrodził się w 2003 roku na seminarium naukowym z historii Kościoła na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako „Górny Śląsk” pierwotnie rozumiano obszar ograniczony do terytorium archidiecezji katowickiej, jednak stopniowo pole widzenia powiększało się i obecnie włączane są do e-ncyklopedii hasła związane z całym obszarem polskiego Górnego Śląska, jaki wyłonił się po plebiscycie. Dla zrozumienia wielu złożonych problemów z dziejów Górnego Śląska trzeba było utworzyć także hasła niedotyczące wprost wspomnianego obszaru, ale za to umożliwiające lepsze poznanie kontekstu wydarzeń.

e-ncyklopedia jest dziełem zbiorowym. Pod żadnym hasłem nie widnieje jednak nazwisko autora. Przyjęto zasadę nieuwzględniania nakładu pracy członków Redakcji i innych autorów haseł.

Do e-ncyklopedii włączone zostały biogramy z „Leksykonu duchowieństwa represjonowanego w PRL” oraz „Słownika biograficznego katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku”. Większość haseł związanych z historią śląskich parafii została napisana przez studentów Wydziału Teologicznego. Pierwotnie zamieszczane były one na stronie Wikipedii, ale dzięki bezpłatnemu programowi MediaWiki można było podjąć pracę nad odrębną encyklopedią.

e-ncyklopedia jest w ciągłym rozwoju. Jak wyjaśniają jej redaktorzy, jedynie trzy elementy można uznać za zamknięte: „Bibliografię Historii Kościoła na Śląsku”, podręcznik: „Historia Kościoła na Górnym Śląsku. Od diecezji katowickiej do archidiecezji katowickiej" oraz „Słownik Biograficzny duchowieństwa (archi)diecezji katowickiej". Pozostałe czekają na dokończenie, a więc również na swoich Autorów. „Możesz dołączyć do grona redaktorów” - zachęcają organizatorzy przedsięwzięcia . Warto zaznaczyć, że  przeciwieństwie do wielu innych stron internetowych o charakterze wiedzowym, członków redakcji  e-ncyklopedii dobiera redaktor naczelny

Oficjalnemu udostępnieniu e-ncyklopedii czytelnikom towarzyszyła sesja popularnonaukowa na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, w czasie której nie tylko zaprezentowano nowy portal, ale również rozmawiano na temat „Wikifikacji wiedzy”, kwestii npraw autorskich i licencji oraz granicach rozwoju tego typu inicjatyw.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama