Mozambik: po cyklonie pozostał głód i epidemie

Ponad 600 zabitych i dziesiątki tysięcy przesiedlonych to straty jakie poniósł Mozambik po uderzeniu dwóch cyklonów. Idai i Kenneth zniszczyły też domy i pola uprawne, a w niektórych częściach kraju ogłoszono epidemię cholery. Można spodziewać się także znacznej eskalacji malarii - alarmuje raport międzynarodowej organizacji humanitarnej Lekarze bez granic.

Na miejscu przebywał Giuseppe La Rosa z włoskiego oddziału tej organizacji, aby walczyć ze skutkami cyklonu Idai. 21 kwietnia, po uderzeniu drugiego cyklonu, sytuacja znacznie się pogorszyła. Jak wspomina, na szczęście udało się powstrzymać rozprzestrzenianie cholery w Beira, mieście najbardziej dotkniętym katastrofą. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego zwraca uwagę na niedostateczną świadomość i zaangażowanie wspólnoty międzynarodowej.

“Uwaga poświęcona Mozambikowi absolutnie nie była nigdy dość wysoka. Ja sam udając się tam nie miałem pojęcia jakie zniszczenia tam znajdę i nie zdał bym sobie sprawy ze skali tej katastrofy, gdybym jej nie zobaczył. To naprawdę bardzo mocne doświadczenie zobaczyć te zniszczenia. W mieście Beira na przykład, które ma 500 tys. mieszkańców, znajdują się strefy kompletnie zrównane z ziemią. Ludzie muszą żyć na ulicy. 70 tys. osób zostało przesiedlonych. Jest to ogromna katastrofa humanitarna. To co robimy z naszej strony, to kiedy wybuchają epidemie poza pomocą medyczną, zajmujemy się także uzdatnianiem wody. Mówimy bowiem o strefach, gdzie woda stoi od dłuższego czasu, co sprzyja rozwojowi komarów. Przez to szybciej roznosi się malaria. Tylko w jednej z prowincji zanotowaliśmy około 15 tys. przypadków zachorowań, to ogromne liczby.”

Warto wspomnieć, że Mozambik, była kolonia portugalska, niepodległość uzyskał w 1975 r. Do początku lat 90-tych trwała tam krwawa wojna domowa. Dziś jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Ponad połowa z 28 mln populacji żyje poniżej progu ubóstwa. Nikt z mieszkańców nie oczekuje, że przeżyje więcej niż 55 lat.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9