Godność obywateli jest najważniejsza dla właściwie funkcjonującego państwa. Bez osoby ludzkiej, która ma zagwarantowaną godność, państwo nie ma wartości - mówił 29 kwietnia w Krakowie kard. Peter Kodwo Appiah Turkson, Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka podczas międzynarodowej konferencji z cyklu „Polonia Restituta”.
Spotkanie zamyka cykl dziesięciu ogólnopolskich debat naukowych w ramach projektu „Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”.
Konferencja odbyła się w auli im. Grzegorza Piramowicza SJ Akademii Ignatianum w Krakowie. W trakcie spotkania wykład wprowadzający zatytułowany „Misja Kościoła w dzisiejszej Europie i jego wizje Europy” wygłosił kard. Peter Kodwo Appiah Turkson. Pochodzący z Ghany hierarcha od 2017 roku kieruje watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
Hierarcha w swoim wystąpieniu wyjaśniał, że klasyczna definicja państwa mówi o konieczności utworzenia prawa i zagwarantowaniu sprawiedliwości. Jego zdaniem, jest to najważniejsze zadanie państwa. - Godność obywateli jest najważniejsza dla właściwie funkcjonującego państwa. Bez osoby ludzkiej, która ma zagwarantowaną godność, państwo nie ma wartości - podkreślił kardynał.
Mówca wyjaśniał, że także osoba ludzka nie może właściwie funkcjonować bez państwa, dlatego konieczna jest wzajemna relacja miedzy jednostką i państwem. - W momencie zniszczenia narodu następuje szybkie zniszczenie jednostki ludzkiej. Dlatego obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nie powinny być tylko obchodami dotyczącymi utworzenia państwa, ale powinniśmy celebrować odrodzenie się człowieka - podkreślił kard. Turkson.
Nawiązując do projektu odbudowy Europy, hierarcha zwrócił uwagę, że papieże na przestrzeni lat mówili o promowaniu świata skupionego wokół osoby ludzkiej, a nowy europejski projekt według nich, powinien być kierowany zasadą państwa prawa i sprawiedliwości oraz być oparty na zasadach chrześcijańskich.
Kardynał zwrócił uwagę, że takimi zasadami katolickiego nauczania społecznego jest godność człowieka i solidarność, która jest narzędziem na rzecz promowania godności i dobrostanu ludzkiego. - Istotne jest także fundamentalne prawo do życia, to stanowi dziedzictwo odnowionej Europy, to treść misji kościoła w Europie. Odnowiona Europa to ruch ku przyszłości, który pozwoli zapewnić godność wszystkim obywatelom Europy - kontynuował prelegent.
Hierarcha wyjaśniał, że osoba ludzka potrzebuje państwa prawa i sprawiedliwości i dzięki symbiozie jednostki ludzkiej i państwa, można promować dobrostan jednostki. - To stanowi przekaz humanizmu chrześcijańskiego i nowej wizji odnowionej Europy, w ramach której działa także Polska, która odzyskała niepodległość - powiedział.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.