Patriarcha chaldejski Iraku o wyzwaniach, przed jakimi stoją wyznawcy Chrystusa w tym kraju.
Patriarcha chaldejski Iraku zachęca do pogłębienia lektury tekstów Pisma Świętego, aby lepiej zrozumieć wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Trzeba walczyć z ubóstwem intelektualnym oraz z obniżaniem duchowego poziomu – podkreśla kard. Luis Sako w swoim przesłaniu z okazji Świąt Paschalnych.
Zaznacza, że refleksja nad tekstami o męce Jezusa oraz Jego zmartwychwstaniu może również pomóc w głębszym zrozumieniu obecnych wydarzeń. Wzywa więc do odnowienia zaufania do Chrystusa, naszej nadziei oraz naszej komunii i jedności, aby można było powiedzieć wszystkim na cały głos: „Zmartwychwstał! Alleluja!”. W przesłaniu pojawia się również zachęta do uświęcenia Kościoła oraz do pracy z zapałem, pokorą i szczerością.
Chaldejski patriarcha Iraku zastanawia się także, w jaki sposób chrześcijanie, żyjąc w społeczeństwie, które w 95% stanowią muzułamanie, mogą być świadkami uniwersalnej miłości Jezusa. Podkreśla, że przede wszystkim muszą złożyć ufność w Jezusie oraz ożywiać nadzieję, ponieważ ona opiera się na wierze, inaczej pozostanie jedynie pustym słowem bez znaczenia. Mamy nadzieję - zaznacza - ponieważ Bóg kocha nas jako swoje dzieci, a cierpienia naszego Kościoła nie powinny osłabiać przywiązania do naszej tożsamości, korzeni oraz ojczyzny.
Na zakończenie purpurat zwraca uwagę na znaczenie przebaczenia w obecnym okresie. Pozostaje ono najważniejsze w życiu Kościoła. Jako ludzie nie możemy uważać się za doskonałych, ponieważ jesteśmy słabi i popełniamy błędy. Jednak to, co się liczy, to bycie wystarczająco pokornym, aby prosić o przebaczenie. Pragnę, aby każdy z nas miał tę odwagę, którą miał Kościół w uznaniu swoich błędów. Niezależnie od nich - kończy kard. Sako – nie zasługują one na krytykę tak bezlitosną, aby zaciążyć negatywnie na relacji pomiędzy wiernymi, a samym Kościołem.
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.