Sudan Płd. przeżywa codziennie Drogę Krzyżową

Tak sytuację w ogarniętym konfliktem Sudanie Południowym opisuje ks. Federico Gandolfi.

Sudańczycy 365 dni w roku przeżywają swoją Kalwarię. Męka Chrystusa codziennie staje się tutaj faktem. Tak sytuację w ogarniętym konfliktem Sudanie Południowym opisuje ks. Federico Gandolfi. Włoski misjonarz pracuje w parafii w stołecznej Dżubie. Na jej terenie znajduje się m.in. obóz dla kilkunastu tysięcy uchodźców.

Misjonarz zauważa, że watykańskie rekolekcje dla sudańskich polityków i gest Papieża, który padł do ich stóp błagając, by stali się orędownikami pokoju wzbudziły duże nadzieje na wyjście z zamkniętego kręgu przemocy. „Franciszek pokazał naszym przywódcom, że prawdziwa władza oznacza uniżenie i służbę” – mówi ks. Gandolfi.

"My, franciszkanie nie robimy wielkich planów na przyszłość, jak organizacje pozarządowe po prostu codziennie jesteśmy z tymi ludźmi. Niesiemy pomoc w przepełnionych obozach dla uchodźców. Jeden z nich jest na terenie naszej parafii – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Gandolfi. – Niesiemy wsparcie materialne i duchowe. Spotykamy ludzi, którzy naprawdę nic nie mają, żyją w tragicznych warunkach sanitarnych. Dopóki możni tego kraju nie pochylą się i nie powdychają zapachu tych dramatycznych realiów, trudno będzie zaprowadzić pokój na tej ziemi. W ubóstwie nie ma nic z poezji. Papież ucałował stopy sudańskich polityków, teraz oni muszą ucałować stopy swego ludu, który patrzy na nich z pozycji swego poniżenia. Ludzie nieustannie podają mi ręce, brudne ręce. Ten brud jest dla mnie w pewnej mierze święty, jest zapowiedzią Królestwa Bożego. Jednak dopóki nasi liderzy nie pochylą głów, by wejść do namiotów uchodźców pokój będzie trudny do osiągnięcia".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9