Abp Jędraszewski: Przyznając się do Chrystusa, należysz do ciemnogrodu. Na tym polega szantaż XXI w.

W Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej wzięło udział ponad 180 tys. tysięcy osób.

W Wielki Piątek, po "Dekrecie u Piłata", kazanie wygłosił metropolita krakowski. Jak zauważył, analizując krok po kroku proces, w efekcie którego Jezus został skazany na śmierć, stało się tak, bowiem do głosu doszły nienawiść i kłamstwa, którymi faryzeusze posługiwali się ze względów politycznych. Taki polityczny szantaż Wysoka Rada zastosowała też wobec Piłata, który nie miał już innego wyjścia, jak wydać Chrystusa na ubiczowanie.

- Trwające już prawie dwa tysiące lat dzieje Kościoła są pełne podobnych procesów politycznych, które kolejni władcy tego świata wytaczają chrześcijanom. Schemat stosowanego przez nich szantażu pozostaje w swej istocie niezmienny i brzmi zawsze tak samo: Jeśli jesteś wyznawcą Chrystusa i Jego Ewangelii, to znaczy, że jesteś wrogiem: cesarza, króla, jakiegoś innego władcy czy też jakiegoś wysokiego urzędnika państwowego - mówił abp Marek Jędraszewski.

Jego zdaniem w minionym XX w. szantaż ten brzmiał: Jeśli jesteś wyznawcą Chrystusa i Jego Ewangelii, to znaczy, że jesteś wrogiem bolszewickiego pierwszego sekretarza partii komunistycznej lub niemieckiego Führera.

- Z kolei w wieku XXI szantaż ten brzmi następująco: Jeśli przyznajesz się publicznie do Chrystusa i chcesz wprowadzać do swego życia Jego nauczanie na temat powołanego do szczęśliwości wiecznej człowieka, znaczy to, że: należysz do ciemnogrodu; jesteś wrogiem poprawności politycznej; nie uznajesz zasady tolerancji; nie znasz smaku prawdziwej wolności; jesteś fanatykiem; jesteś faszystą; jesteś przeciwnikiem Światowej Organizacji Zdrowia, zalecającej deprawację dzieci i pozbawianie ich niewinności już w wieku przedszkolnym; jesteś homofobem, walczącym z Kartą LGTB; walczysz z postępem ludzkości - podkreślał metropolita.

Co więcej, taki szantaż jest pierwszym stopniem kuszenia, jakiemu wyznawcy Chrystusa są poddawani każdego dnia. Etap drugi polega z kolei na zachęcie, by każdy określił, kim tak naprawdę jest.

- Chodzi o to, abyśmy stwierdzili: przecież wcale nie jesteśmy fanatykami, faszystami i homofonami. Wręcz przeciwnie: kochamy wszystkich ludzi i kochamy wolność, dzięki czemu jesteśmy tolerancyjni, przede wszystkim zaś zależy nam na postępie całej ludzkości - mówił.

Prowadzi to do etapu trzeciego, czyli wydania wyroku śmierci na Chrystusa i Jego Ewangelię. - Sprowadza się to do przyjęcia z jednej strony takiego stylu myślenia i postępowania, jakby Go w ogóle nie było, a z drugiej strony, do walki z wszelkimi zewnętrznymi, także symbolicznymi, przejawami Jego obecności we współczesnym świecie - tłumaczył arcybiskup.

Jak mówił, o tym, że tak się dzieje, świadczy chociażby "fala lewackiego hejtu i ogromny potok wprost niegodnych i pełnych pogardy słów, które rozlały się po całym świecie, także w Polsce, w odniesieniu do tych wszystkich osób, które się modlą i które chcą materialnie wspierać w dużej mierze strawioną kilka dni temu pożarem paryską katedrę Notre Dame". 

Metropolita apelował też do kalwaryjskich pielgrzymów, by prosili Jezusa, aby z Jego pomocą nie ulegali kuszeniu ze strony współczesnego świata i aby mogli być prawdziwie wolnymi ludźmi.

Jego słowa zostały przyjęte gromkimi brawami.

Posłuchaj całej homilii abp. Marka Jędraszewskiego:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • tomak
  21.04.2019 20:33
  @ Dremor Abp Jędraszewski nie dokonywał historycznego przeglądu stosunków państwo-Kościół. Nie chodziło mu wcale o cesarza Konstantyna i jego Edykt Mediolański z 313 r. i to, co później się działo. Chodziło o to, że różni możni tego świata (różni cesarze, królowie, bankierzy, lichwiarze, ideologowie, pseudo-filozofowie, różnej maści politycy, nadzwyczajnie pewni siebie publicyści i wszyscy "mądrzejsi" od Boga, mieli w różnych epokach i mają NADAL tych, którzy wierzą w Boga, za ciemnych głupoli. Poczytaj sobie strony internetowe, ilu tam "jaśnie oświeconych" dzień po dniu kpi, wyzywa, obraża, plugawi katolików. Abp Jędraszewski o tym właśnie mówił. Chwała mu za to, że się nie boi tych wszystkich, którzy go w mediach wyzywają od najgorszych każdego dnia. Dla mnie już jest bohaterem i wzorem dla innych biskupów.
 • Katolik k
  22.04.2019 20:00
  Abp. Jedraszewski jest w bledzie.Nie do Jezusa.Ten darzony jest sympatia i jego wyznawcy rowniez np. ogromny szacunek mial Jan Pawel II czy ma obecny papiez.To ci inni go nie maja bo niechca go miec-czas naprawiac poki naprawic sie da a nie jojcec.
 • terenia
  22.04.2019 21:27
  wiara się prywatyzuje i tyle w temacie!!!!!!!!!!!!!
 • Magdalena
  24.04.2019 13:43
  Uważam, że słusznie abp Jędraszewski zauważa, że środowiska uważające się za "swiatłe", "postępowe" i "humanistyczne" próbują zawstydzać katolików, którzy trwają przy niezmiennych wartościach, które prawdziwie służą człowiekowi i jego rozwojowi. Ks. Arcybiskup słusznie moim zdaniem wskazuje też do czego uleganie takiemu fałszywemu wstydowi prowadzi - do wyrugowania świadectwa wiary z przestrzeni publicznej i zaparcia się Jezusa. "26. Jednak nie bójcie się ich! (...) 32 Do każdego, kto przyzna się do mnie przed ludźmi, przyznam się i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie; 33 a każdego, kto mnie się wyprze przed ludźmi, wyprę się i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie.(Mt 10,26-33) Amen. Alleluja!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9