Ugodzone serce

Nie mówmy o kamieniach, porozmawiajmy o naszej duszy.

Przed oczami mam wciąż dwie sceny. Moment zawalenia się iglicy katedry Notre-Dame i pierwsze zdjęcie z jej osmalonego wnętrza -  jaśniejący krzyż Jezusa. Ból i nadzieja; kres wszystkiego i początek nowego życia. W podobnym duchu pamiętam dramat sprzed trzech lat. Zawalenie się w wyniku tragicznego trzęsienia ziemi bazyliki św. Benedykta w Nursji. Ze świątyni wzniesionej nad rodzinnym domem Patrona Europy i jego siostry Scholastyki ostała się jedynie fasada, reszta zamieniła się w kupę gruzu. I w tym wszystkim mieszkańcy Nursji modlący się nocą wokół figury św. Benedykta i jego duchowi synowie spowiadający kolejne osoby. Na tragedię w Paryżu też odpowiedziano modlitwą. Trwała ona w miejscu tragedii nie tylko w chwili gaszenia pożaru, ale i kolejne dni.


Bazylika w Nursji wciąż leży w gruzach choć Unia Europejska podjęła w tym względzie konkretne zobowiązanie. Prezydent Francji stwierdził, że paryska „katedra zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat i to jeszcze piękniejsza niż była”.  To ważne, ale ważniejsze jest, by przy okazji odbudować wiarę, która doprowadziła do jej powstania. Sztuka bez wiary nie mogłaby bowiem stworzyć takich arcydzieł, jak Notre-Dame, a rozum bez wiary takiej spuścizny, jak dziedzictwo św. Benedykta. Dlatego właśnie to jest sposobny czas, by nie mówić tylko o kamieniach, ale porozmawiać o naszej duszy i o naszych korzeniach.

Przy okazji obu tragedii z różnych stron politycznego i społecznego świata popłynęło wiele przesłań mówiących o tym, że katedra i bazylika w Nursji były „symbolem Francji i Europy”. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk stwierdził przy okazji paryskiej tragedii, że widzimy, iż wspólnota europejska, to coś więcej niż tylko łączące ją traktaty. Myśli jednak nie rozwinął. Stąd też trzeba rozmawiać o naszej duszy. A nie pomijać milczeniem „czego” są symbolem i „co” reprezentują obie te świątynie.

Warto sobie przypomnieć, dlaczego katedra Notre-Dame została wybudowana, po co to piękno, cały ten geniusz? Światowe agencje pisały o bohaterskim księdzu, który uratował największą relikwię, jaka jest przechowywana w katedrze korona cierniowa Chrystusa. Dopiero potem odnotowywano, że wyniósł z płomieni Najświętszy Sakrament. Nie ta hierarchia wartości. Arcybiskup Paryża przypomniał, że, „katedra ta nie została wybudowana dla korony cierniowej, ale dla kawałka Chleba. Dla tajemnicy, która się tam rozgrywa, w Wielkim Tygodniu i podczas każdej Mszy. My wierzymy, że ten kawałek Chleba jest Ciałem Chrystusa. Ono pozostanie i nikt nigdy nie będzie w stanie Go zniszczyć”.


Serce płacze, gdy patrzymy na osmalony szkielet bazyliki Notre-Dame i wciąż okaleczoną bazylikę Patrona Europy. Zniszczone zostały symbole, ale nie nasza dusza. Bez przywoływania słów o Bożej karze i doszukiwania się jej przyczyn warto na te wydarzenia, szczególnie w perspektywie Wielkiego Tygodnia, spojrzeć w duchowym kluczu. Głębiej zanurzyć się w źródle naszej wiary, które jest niezależne od świątyń z kamienia, choćby tak pięknych jak Notre-Dame i ważnych jak bazylika w Nursji.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Tycjan
  18.04.2019 08:46
  To co najciekawsze jest chyba w tle , to nie jest przypadek , jeśli moje dane są prawidłowe , we Francji w ubiegłym roku dokonano bodaj 1000 aktów profanacji obiektów sakralnych w tym 7-8 podpaleń , w tej sytuacji katedra płonęła chyba w mało eleganckim tle społecznym.

  Ci którzy tam byli twierdzą ,że wiernych tam była garstka , znacznie więcej turystów . ale to co najbardziej pikantne to jest to : że corocznie przybywa we Francji ok. dziesięciu NOWYCH meczetów , nic dodać nic ująć , statystyki nie kłamią . my tutaj o świątyni , fakt wspaniałej , historycznej ale nie tym ,że owe wspaniałe katolickie świątynie coraz bardziej spełniają rolę dekoracji urbanistycznej .

  A może my idziemy w tym samym kierunku ? no...metody pracy te same u nich i u nas to i efekty musza być jednakie. To jest chyba ważniejsze . A katedry szkoda .
 • tomak
  18.04.2019 15:14
  Począwszy od 1163 r. przez ponad 180 lat pobożni średniowieczni Francuzi budowali swoją katedrę, nie szczędząc sił (wykonano olbrzymia pracę kamieniarską) talentu architektów i majstrów, angażując wysokie umiejętności matematyczne by się całość źle zbudowana nie zawaliła. Ci wspaniali średniowieczni ludzie czcili w ten sposób swego Boga. W tym dziele Bóg miał być uwielbiony, Jego mieszkanie miało być najwspanialsze z możliwych. Katedra zachwycała swoim widokiem do ostatniego pożaru, ale jedynie garstka wchodziła do środka by się modlić i chwalić Boga. Bóg przestał być czczony przez większość Francuzów i mnogi lud, który turystycznie przewalał się przez katedrę. Dla nich obecność Boga przestała tam być istotna (kto dziś przyklęknie przed tabernakulum? prawie nikt), więc Katedra przestała być świadectwem wierności Bogu tych, którzy ją budowali. Zatem dzisiejszym ateuszom, bluźniercom, obojętnym konsumpcjonistom (a przy okazji garstce wylęknionych francuskich katolików) została ona zabrana. To jest ZNAK BOŻY, który trzeba poważnie traktować, a nie zagadywać, że z "naszą duszą" nic się złego nie dzieje. Owszem, dzieje się....
 • abwin
  18.04.2019 22:55
  Katedra Notre Dame powinna być odbudowana jako katedra katolicka. Po odbudowie powinna być dalej miejscem sprawowania Mszy św.
 • agnostos
  20.04.2019 07:07
  agnostos
  "Sztuka bez wiary nie mogłaby bowiem stworzyć takich arcydzieł". Czy Pani coś ma do talentu osób niewierzących?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9