Do końca roku gotowa będzie ostateczna wersja konstytucji apostolskiej „Głoście ewangelię”, która reguluje funkcjonowanie Kurii Rzymskiej. Papież wyraził zgodę na szeroką konsultację projektu tego dokumentu m.in. z episkopatami na całym świecie. Poinformowano o tym na zakończenie kolejnej sesji Rady Kardynałów pomagającej Ojcu Świętemu w kierowaniu Kościołem.
„Nowa konstytucja chce podkreślić misyjny i służebny charakter urzędów Kurii Rzymskiej wobec kolegium kardynalskiego i Papieża. Jej duch wypływa mocno z papieskiej adhortacji «Evangelii gaudium»” – podkreśla watykański rzecznik prasowy. Alessandro Gisotti poinformował, że w najbliższych dniach poszczególne episkopaty, dykasterie Kurii Rzymskiej, konferencje wyższych przełożonych zakonnych oraz niektóre papieskie uniwersytety otrzymają projekt tekstu w celu szeroko zakrojonych konsultacji.
„Franciszkowi bardzo zależy na synodalności debaty” – wskazuje Gisotti. Poinformował zarazem, że wraz z przyjęciem tekstu nowej konstytucji praca Rady Kardynałów nie zakończy się, lecz będzie kontynuowana wokół nowych zagadnień. Jednym z planowanych tematów jest większa obecność kobiet na stanowiskach kierowniczych w Kurii Rzymskiej. Krokiem na tej drodze jest dzisiejsza nominacja Amalii D'Alascio dyrektorem administracyjnym Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.