Biskupi zaapelowali o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Francuscy biskupi zaapelowali o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreślają, że nie jest to głosowanie za lub przeciw Unii. W tych wyborach mamy zadeklarować, jakiej chcemy Europy, jakiego modelu ekonomicznego, społecznego, kulturalnego i duchowego.
Episkopat Francji przyznaje, że wybory odbędą się w trudnym kontekście. Unia Europejska nie cieszy się dobrą opinią. Dla wielu wydaje się daleka, technokratyczna i niewydajna. Tym niemniej udział w wyborach jest bardzo ważny. Wzrosło bowiem znaczenie Parlamentu Europejskiego i wiele podejmowanych w nim decyzji ma wpływ na nasze codzienne życie.
Francuscy biskupi przypominają burzliwą historię Europy, w tym trzy w niespełna jednym stuleciu (1870-1945) konflikty francusko-niemieckie i dwie wojny światowe. Z tego względu Kościół zawsze z uwagą śledził konsolidację pokoju dzięki integracji europejskiej. Przypominają, że choć dla młodych pokoleń pokój jest czymś oczywistym, to jednak wojna dociera też do bram Europy, niedawno na Bałkanach, a dziś na Ukrainie. Dzięki tej trudnej i skomplikowanej historii Europa wypracowuje wizję człowieka i społeczeństwa, zawierającą wiele wartości i zasad, które są wspólne naszym krajom i w dużej mierze wywodzą się z chrześcijaństwa.
Episkopat Francji przypomina, że niektóre problemy wymagają rozwiązań, które nie ograniczają się do jednego tylko kraju. Przykładem tego jest migracja. Powołując się na Papieża Franciszka, biskupi zauważają, że proces ten nie może się odbywać bez rozeznania i reguł, ale nie wolno też budować murów obojętności czy lęku.
Wskazano też na znaczenie Unii na arenie międzynarodowej. Europejska integracja jest wzorem dla zacieśniania współpracy między różnymi krajami w innych częściach świata. Musimy pomagać europejskim obywatelom, aby uświadomili sobie, jakiego wyboru muszą dokonać, aby Europa lepiej odpowiadała na ich oczekiwania, a także na jej misję w zmieniającym się świecie – piszą na francuscy biskupi, zawierzając nasz kontynent, jego mieszkańców i parlamentarzystów wstawiennictwu świętych patronów Europy.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.