Św. Jan Paweł II pokazuje to, co jest najlepsze w nas Polakach. Czujemy, że jest on bliski każdemu z nas – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu w 14. rocznicę śmierci Papieża Polaka.
Czujemy, że św. Jan Paweł II jest bliski każdemu z nas: albo wspominamy jego pielgrzymki do Polski, albo spotkania w Rzymie, albo jego odejście do Domu Ojca, kiedy cała Polska, każdy z nas, przeżywał szczególny czas – podkreślił rzecznik Episkopatu.
Powiedział, że św. Jan Paweł II bardzo kochał Ojczyznę. Przypomniał też jego słowa o tym, że Polska jest „matką szczególną” – „niełatwe są jej dzieje zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci, jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi, dlatego też ma prawo do miłości szczególnej” – mówił Papież. „On uczył nas prawdziwego patriotyzmu” – powiedział rzecznik Episkopatu.
Jak zauważył, św. Jan Paweł II, uczył też pełnego otwartości podejścia do drugiego człowieka. „To właśnie on pisał w jednej ze swoich książek, że kiedy spotyka kogoś, to już modli się w intencji osoby, którą spotka za chwilę” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.
Podkreślił, że św. Jan Paweł II jest szczególnym darem dla naszego kraju nie tylko dlatego, że rozsławił Polskę na całym świecie. „Chodzi o to, że on pokazuje to, co jest najlepszego w nas Polakach” – powiedział rzecznik Episkopatu.
Przypomniał też ostatnie słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział do młodzieży: „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie” i dodał, że młodzież była zawsze obecna w życiu Papieża Polaka, zarówno kiedy był jeszcze księdzem i biskupem, jak i w czasie całego pontyfikatu.
„Można by bardzo wiele wspominać i przypominać to, co robił św. Jan Paweł II, ale w momencie wspomnienia jego odejścia do Domu Ojca, każdy z nas myśli o tym, kim był św. Jan Paweł II dla każdego z nas, bo każdy z nas jest z nim związany” – podkreślił rzecznik Episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).