„Jedno z najcenniejszych dziedzictw ostatniego zgromadzenia soborowego” – tak Papież Franciszek nazwał ustanowienie przez Pawła VI instytucji doradczej w postaci Synodu Biskupów. Praktyka synodalna nie kończy się jednak na biskupach i Papieżu, ale znajduje swoje odzwierciedlenie w poszczególnych diecezjach. W tym roku po raz pierwszy postanowienia synodu wewnętrznego wprowadza w życie diecezja gliwicka.
Rok 2019 jest także dla diecezji gliwickiej rokiem trzech ważnych rocznic. W marcu świętuje ona 27 lat od swojego ustanowienia. Niewątpliwie ważnym wydarzeniem było również przyjęcie przez Sejm Rzeczpospolitej ustawy o utworzeniu państwowego uniwersytetu w Opolu (10 marca 1994 r.), który jako pierwszy w Polsce miał również wydział teologiczny. Przy nim znajduje się również miedzydiecezjalne seminarium duchowne, dla diecezji opolskiej i gliwickiej.
17 czerwca z kolei mija 20 lat od wizyty Jana Pawła II na ziemi gliwickiej. Wizyta ta, choć naznaczona cierpieniem schorowanego Ojca Świętego i pewnymi trudnościami, miała bowiem nie dojść do skutku. Do tej pory jest ona punktem odniesienia dla tamtejszych wiernych.
Przy mikrofonem Radia Watykańskiego gościliśmy ordynariusza diecezji gliwickiej, bp. Jana Kopca, który przedstawił m.in. postanowienia pierwszego diecezjalnego synodu swojej diecezji.
Bp Jan Kopiec - wprowadzamy przepisy synodu diecezji gliwickiej
"Korzystając z pięknej okazji, aby móc pamiętać o diecezji i całej naszej wspólnocie, tutaj przy grobie św. Piotra, bardzo serdecznie wszystkich pozdrawiam. Polecam przede wszystkim te sprawy nas najbardziej interesujące. Nie ukrywam, że zbliżającą się data 25 marca to rocznica utworzenia diecezji przed 27 laty – mówi bp Kopiec. – Ale równocześnie mamy w tym roku bardzo ważny moment wprowadzenia w życie przepisów, które masz pierwszy synod diecezji gliwickiej podjął dla ułatwienia i usprawnienia zarządu diecezją. Powstały nowe centralne urzędy diecezjalne, równocześnie nowe struktury dekanatów, także dla impulsów duszpasterstwa, zwłaszcza młodzieży i duszpasterstwa powołaniowego, co jest jak najbardziej związane z zapewnieniem Kościołowi gliwickiej żywotności i aktywności. Polecam to szczególnie modlitwie i wdzięcznej pamięci wszystkich kochanych diecezjan".
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.