Polski episkopat zaniepokojony. Chodzi o sygnały ze strony rządzących

„Konferencja Episkopatu Polski apeluje o powszechne poszanowanie w naszym kraju niedzieli jako istotnego dobra kulturowego i wyróżnika europejskiej cywilizacji” – czytamy w wydanym w czwartek stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli.

„Konferencja Episkopatu Polski z niepokojem odnotowuje pojawiające się sygnały, także ze strony rządzących, mówiące o możliwości nie tylko zatrzymania rozpoczętego w marcu ubiegłego roku procesu przywracania w naszej Ojczyźnie wszystkich niedziel wolnych od niekoniecznej pracy, ale wręcz uczynienia w tej kwestii kroku wstecz” – piszą biskupi w stanowisku dotyczącym świętowania niedzieli. Konferencja Episkopatu przypomina, że „ustawa została uchwalona z inicjatywy wolnych obywateli, jako odpowiedź na długo wyrażane postulaty NSZZ Solidarność i znacznej części społeczeństwa”.

Biskupi zwracają uwagę, że opinie zbierane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wykazują, że obowiązująca od 1 marca ubiegłego roku regulacja prawna spotyka się z poparciem wspólnoty Kościoła katolickiego i innych Kościołów chrześcijańskich w Polsce.

„Dla wierzących chrześcijan niedziela jest pierwszym dniem tygodnia, pamiątką Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz uobecnieniem Pięćdziesiątnicy – Zesłania Ducha Świętego, dniem szczególnym, prawdziwym świętem przeżywanym zarówno we wspólnocie wiary, jak i w rodzinach, w przestrzeni kultury i natury” – przypominają biskupi. Wzywają „wszystkie parafie, ruchy i stowarzyszenia do aktywności na polu tworzenia oferty i przykładu przeżywania czasu niedzieli dla wspólnotowego i osobistego duchowego rozwoju”.

W komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej przewodniczący komisji Duszpasterskiej KEP abp Wiktor Skworc ocenia, że że sama sprawa zakazu, czy ograniczenia handlu to skutki sposobu patrzenia na niedzielę. - W tym dokumencie apelujemy o odkrycie niedzieli jako wartości. Jest ona przecież fundamentalną wartością i wyróżnikiem kulturowym – podkreśla abp Skworc.

- Nie wyobrażam sobie chrześcijańskiej Europy bez wolnej niedzieli. Mamy zresztą w Europie takie państwa, które są dla nas w tej kwestii ważnym punktem odniesienia. W wielu miejscach niedziela jest dniem wolnym od pracy i jest dniem dla człowieka. Chcielibyśmy, żeby tak było też w Polsce – mówi KAI metropolita katowicki.

Hierarcha zaznaczył, że skoro niektóre partie idą do Europy z hasłem obrony wartości, to zadaniem Kościoła jest przypominać, że taką wartością jest niedziela. – Warto tych wartości bronić nie tylko w Brukseli, ale też we własnym kraju – podkreślił abp Skworc.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie świętowania niedzieli przyjęte zostało podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów trzydniowego spotkania znalazły się m.in.: duszpasterstwo młodzieży, ochrona małoletnich w Kościele oraz setne rocznice Konferencji Episkopatu Polski i odnowienia stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.

«« | « | 1 | » | »»
 • gość
  16.03.2019 14:12
  Dzień Święty Święcić, Amen.
  (Cytat z kolegi Antytrol.)
 • tomaszl
  16.03.2019 14:47
  Skoro ma być wolna niedziela, to niech będzie ona wolną dla wszystkich (pomijając oczywiste wyjątki służb wszelakich),. Zamknąć kawiarnie, restauracje, sklepiki przykościelne czy stacje benzynowe. Albo inaczej - katolicy sami z siebie niech przestaną korzystać z pracy innych w niedziele. Koniec teatrów, muzeów, lodów, obiadów w restauracjach. Koniec zakupów na stacjach benzynowych. Na 100% da się żyć, niekorzystając z niedzielnej pracy innych
  Inaczej to swoista hipokryzja, bo handlu niby nie ma, ale jakby był, tyle że utrudniający życie.
 • podaj nick
  17.03.2019 11:52
  jakby pracujący w handlu to byli wszyscy niedzielni pracownicy, wolne żarty, większość montowni na strefach ekonomicznych, które są szczytem osiągnięć cywilizacyjno-gospodarczych IV RP pracują w niedziele, bo się opłaca, aby taśmy produkcyjne szły, pracowników zaś nęci się do tej pracy systemem wynagrodzenia, który wyjątkowo wysoko wynagradza za niedziele, bez których wynagrodzenie miesięczne nie jest atrakcyjne
 • Gość
  17.03.2019 13:02
  Nie ma wolnej niedzieli - źle , jest wolna niedziela też źle.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  24 25 26 27 28 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6