Syria: W wielu regionach walki już ucichły

Sytuacja w kraju nadal jest jednak bardzo trudna.

Francuscy islamiści, którzy walczyli w szeregach Państwa Islamskiego i dziś wracają do Francji powinni być sądzeni za udział w ludobójstwie – oświadczył ks. Pascal Gollnisch, dyrektor stowarzyszenia Œuvre d'Orient, które od ponad 160 lat śpieszy z pomocą chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Zaznaczył on, że nie wolno banalizować tego, co robili członkowie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), nie wolno zapominać ich ofiar. To było prawdziwe ludobójstwo jezydów i chrześcijan - podkreślił ks. Goolnisch. Dodał, że jako dyrektor Œuvre d'Orient zwrócił się z oficjalnym wnioskiem do prokuratury generalnej, aby wojowników ISIS ścigano we Francji za zbrodnie ludobójstwa.

Ks. Goolnisch zabiega też o zniesienie zachodnich sankcji przeciw Syrii. Był w tym kraju w ubiegłym tygodniu. W wielu regionach ucichły już walki, ale sytuacja Syryjczyków nadal jest jednak bardzo trudna. Na skutek obowiązujących jeszcze sankcji Syria nie może się podnieść z wojennych zniszczeń. Nie można w ten sposób karać ludności cywilnej, która ma już za sobą 9 lat ciężkiej wojny – mówi ks. Goolnisch.

Chrześcijanie zaczynem odrodzenia w Syrii
"Bardzo wiele dla odrodzenia Syrii robią jednak chrześcijanie, zwłaszcza zgromadzenia zakonne, jak lazaryści, szarytki czy jezuici. Są oni blisko ludzi i podejmują piękne inicjatywy – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Goolnisch. - W Aleppo na przykład pomagają młodym znaleźć pracę, udzielają mikro kredytów drobnym rzemieślnikom, aby mogli odbudować swoje warsztaty. Jezuici organizują zaplecze naukowe dla studentów i młodych naukowców. Takich małych, oddolnych inicjatyw jest bardzo dużo. Chrześcijanie bardzo się angażują w odrodzenie Syrii. Są to wspaniałe znaki nadziei pośród trwającego jeszcze wielkiego cierpienia. Aleppo przygotowuje nawet lokalny synod. Jest tam bowiem 6 wspólnot katolickich różnych obrządków. Zaplanowano dwie sesje. Jesteśmy oczywiście bardzo ciekawi, do jakich dojdą wniosków".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7