Szwajcaria: nowe normy episkopatu w sprawie nadużyć

Kościół w Szwajcarii przyjął nowe, bardziej rygorystyczne zasady postępowania w przypadku nadużyć seksualnych względem nieletnich.

Obowiązują one zarówno w diecezjach, jak i zgromadzeniach zakonnych. Dziś wchodzą w życie.

Nowe wytyczne to owoc refleksji po szczycie w Watykanie. Zobowiązują one biskupów i przełożonych zakonnych do natychmiastowego poinformowania wymiaru sprawiedliwości o wszystkich zgłaszanych do nich nadużyciach. Do tej pory, na wniosek terapeutów, dorosłe ofiary mogły się temu sprzeciwić. W nowych normach tracą prawo weta, ponieważ za ważniejsze uznano bezpieczeństwo nowych potencjalnych ofiar.

Episkopat Szwajcarii zaostrzył też środki prewencji. Odtąd w każdej diecezji i w każdym zgromadzeniu zakonnym będzie wyznaczona osoba odpowiedzialna za ochronę przed wykorzystywaniem. Jej zadaniem będzie wypracowanie i egzekwowanie skutecznych standardów ochrony.

W ramach prewencji przewidziano też potrzebę odpowiednich szkoleń dla wszystkich, którzy są zaangażowani w działalność duszpasterską. Osoby takie będą musiały przedstawić zaświadczenie o niekaralności, a także podpisać zobowiązanie do zachowania nowych norm.

Sprawie nadużyć biskupi poświęcili zakończone przedwczoraj posiedzenie episkopatu. Specjalne słowo skierowali też do ofiar. Przyznali, że rozumieją rozczarowanie tych środowisk, które po watykańskim szczycie spodziewały się bardziej konkretnych kroków.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9