Wznowienie dialogu narodowego to zasługa nuncjusza apostolskiego, Polaka abp Waldemara Sommertaga
Kościół w Nikaragui doprowadził do wznowienia dialogu narodowego w tym środkowoamerykańskim kraju, drugi już rok pogrążonym w potężnym kryzysie społeczno-polityczno-ekonomicznym. Zapaść w negocjacjach trwała od czerwca ub.r., kiedy prezydent Daniel Ortega zerwał rozmowy z opozycją i zaczął otwarcie występować przeciwko nikaraguańskim biskupom, oskarżając ich o chęć obalenia jego rządu. Przez kraj przetoczyła się fala krwawych zamieszek.
Wznowienie dialogu narodowego to zasługa nuncjusza apostolskiego w tym kraju, którym jest Polak abp Waldemar Sommertag i przewodniczącego episkopatu, kard. Leopolda Brenesa. Udało im się zebrać przy jednym stole przedstawicieli prezydenta i opozycji, a sami stali się gwarantami prowadzonego dialogu. Przedstawiono 12-punktową „mapę drogową”, której przyjęcie przez obie strony może dać Nikaragui szansę na pokój i rozwój.
W negocjacje włączył się również Papież Franciszek, który skierował do stron konfliktu specjalne przesłanie za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego. Przypomina w nim, że „szczery i pokorny dialog jest najlepszym środkiem mogącym przyczynić się do przywrócenia pokoju i znalezienia sprawiedliwego i solidarnego rozwiązania obecnych problemów społecznych i politycznych”. Życzy też uczestnikom dialogu, by do prowadzonych rozmów podeszli w sposób odpowiedzialny, mając na uwadze dobro wspólne wszystkich Nikaraguańczyków.
O sytuacji w Nikaragui kard. Brenes rozmawiał ostatnio z Ojcem Świętym. Został przez niego przyjęty na specjalnej audiencji przy okazji swej wizyty w Watykanie w związku z kościelnym szczytem na temat ochrony nieletnich. Podkreślił on, że biskupi, muszą promować wszelkie inicjatywy na rzecz przywrócenia pokoju, jest to wyraz ich odpowiedzialności jako pasterzy. „Papież przypomina, że mamy być mostem, który służy spotkaniu ludzi stojących po jego przeciwnych stronach” – podkreśla abp Sommertag. Nuncjusz apostolski wyznaje, że głęboko wierzy w sens i skuteczność prowadzonego dialogu i liczy, iż uczestnicy rozmów wykorzystają tę wyjątkową okazję, by zapisać się w historii Nikaragui, jako ci, którym udało się dogadać i wypracować trwałe porozumienie dla dobra mieszkańców tego kraju.
Do wybuchu konfliktu w Nikaragui doszło na początku 2018 r. w wyniku wprowadzenia przez rząd drastycznych reform socjalnych, uderzających przede wszystkim w najuboższych. Ludzie wyszli na ulice w pokojowych demonstracjach, które krwawo zostały stłumione przez wojska rządowe i wspierających Ortegę sandinistów.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.