O. Żak mówi, jak jest. Nie maskuje problemu, odpowiada na pytania, wyjaśnia wątpliwości. Mówi także, czego nam jeszcze brakuje.
Przejrzysta komunikacja jest warunkiem niezbędnym odbudowywania osłabionego zaufania i nadszarpniętej wiarygodności Kościoła oraz jedyną skuteczną odpowiedzią na oskarżenie o „zmowę milczenia" oraz zarzut „zamiatania pod dywan". Uczenie się takiej komunikacji jest szczególnie ważne w obecnym kontekście społeczno-kulturowym, który bardziej od postawy dyskrecji promuje kulturę przejrzystości. Dlatego, jak zauważył Jan Paweł II, „Kościół naszych czasów stara się stawać coraz bardziej «szklanym domem», przejrzystym i wiarygodnym. I to jest dobre'.
Przejrzystość potrzebna w każdym czasie staje się wprost warunkiem sine qua non komunikacji, gdy dzieje się coś złego. Jak zwykł powtarzać wieloletni przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu kard. John Patrick Foley, „gdy zabraknie cnoty, najlepszą obroną jest prawda" [ks. dr Piotr Studnicki, z wprowadzenia]
Nakładem wydawnictwa WAM ukazała się bardzo ważna publikacja: zbiór wywiadów z o. Adamem Żakiem, koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia KEP i dyrektorem Centrum Ochrony Dziecka. Rozmowy w większości (poza jedną) przeprowadzono w roku 2017 i 2018, najczęściej w kontekście konkretnych wydarzeń, czasem skandali medialnych związanych z pedofilią duchownych. O. Żak mówi, jak jest. Nie maskuje problemu, odpowiada na pytania, wyjaśnia wątpliwości. Mówi także, czego nam jeszcze brakuje. Innymi słowy: to kompendium wiedzy na temat działań Kościoła (przede wszystkim Kościoła w Polsce) w tej sprawie.
Wywiady udostępnione zostały przez różne redakcje: od "Gościa Niedzielnego" i "Kwartalnika Prawnego Proboszcza", przez deon.pl i "Tygodnik Powszechny", po Wirtualną Polskę i "Krytykę Polityczną". Prowadzili je różni dziennikarze, różne kwestie ich interesowały. To ważne: rozmawiać trzeba z każdym. Ludzie mają prawo wiedzieć. Jak przypomniał ks. Studnicki w przywołanym na początku cytacie z wprowadzenia przejrzystość Kościoła doceniał już Jan Paweł II. To nie jest nowinka. To warunek wiarygodności.
Książka nosi tytuł "Wierzchołek góry lodowej. Kościól i pedofilia". To tytuł jednocześnie tytuł pierwszego zamieszczonego w niej wywiadu. Trzeba pamiętać: przestępstwa natury seksualnej należą do najbardziej ukrywanych - i nie dotyczy to tylko Kościoła. Czasem ujawniane są przez ofiary dopiero po wielu latach. To, co wiemy o liczbie zgłoszeń lub skazań może okazać się wierzchołkiem góry lodowej - mówi o. Żak.
Co robi się, by ochronić dzieci? O tym także znajdziemy informację w książce.
Uzupełnieniem książki są wypowiedzi papieży: Franciszka i Benedykta XVI dotyczące pedofilii w Kościele. To one wyznaczają linię, do której cały Kościół powinien dorosnąć.
Adam Żak SJ: "Wierzchołek góry lodowej. Kościół i pedofilia". Wydawnictwo WAM
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.