Ks. Zollner: Szczyt w sprawie nadużyć tylko o małoletnich

Wykorzystywanie seksualne dotyczy też dorosłych, ale sprawa dzieci ma priorytet.

Ofiarami wykorzystywania w Kościele są też osoby dorosłe i trzeba się zająć tym problemem, jednakże najbliższe spotkanie przewodniczących episkopatów skoncentruje się na ochronie małoletnich, bo to musi być nasz priorytet – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami ks. Hans Zollner SJ. Jest on koordynatorem komitetu przygotowawczego kościelnego szczytu. Potrwa on trzy i pół dnia, od 21 do 24 lutego.

Tematem pierwszego dnia obrad będzie odpowiedzialność biskupów na polu nadużyć. Drugiego dnia będzie mowa o ich rozliczaniu z podejmowanych działań, a trzeciego o przejrzystości w Kościele. Franciszek będzie uczestniczył w całości obrad. Szczególną wagę przywiązuje do obrad w małych grupach. Papieżowi zależy na rozwiązaniach systemowych i na uświadomieniu wszystkim biskupom, co mają robić w takich sytuacjach – powiedział ks. Zollner.

Podkreślił on zarazem, że celem spotkania nie jest prezentacja ogólnokościelnego raportu o nadużyciach. Zaznaczył zarazem, że działania Kościoła na tym polu są pionierskie. Żaden inny Kościół ani żadna inna instytucja na świecie nie zrobiła tak wiele, co my dla poznania prawdy o nadużyciach i zapobiegania im – powiedział ks. Zollner. Dla przykładu wskazał on, że w całych Niemczech tylko Partia Zielonych podjęła podobne działania, a to dlatego, że do lat 90-tych oficjalnie propagowała pedofilię i kiedy wyszło to na jaw musiała się oczyścić ze swej przeszłości. Skala nadużyć w Kościele szokuje, ale po części wynika to z faktu, że nie mamy punktu odniesienia w innych instytucjach – dodał niemiecki kapłan.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6