50-osobowa grupa młodzieży z bp. Andrzejem Iwaneckim jest już w stolicy Panamy i będzie uczestniczyć w centralnych wydarzeniach ŚDM.
To największa z trzech grup z diecezji gliwickiej na ŚDM, która do Panamy wyleciała już tydzień temu. Najpierw była w gościnnej Capirze (ok. 60 km na południe od stolicy), by później przemieścić się do Ciricito Arriba na tzw. Dni w Diecezji albo Dni Misyjne.
– Jest to jedna z ponad 70 miejscowości, które należą do parafii Capira, 40 km od centrum, w górach – z przepięknymi widokami – mówi z Panamy ks. Artur Pytel, koordynator ŚDM w diecezji gliwickiej.
Oprócz grupy gliwickiej do Ciricito przyjechali przedstawiciele Litwy, Brazylii, Gwatemali i Boliwii. Także z okolicznych miejscowości przyszli dorośli i młodzież, by wspólnie przeżywać ten czas.
ŚDM Diecezja Gliwicka Msza pod przewodnictwem bp. Andrzeja Iwaneckiego
Więcej dowiesz się w serwisie specjalnym
Młodzież została zakwaterowana u rodzin. – Standard był różny, ale byliśmy wszyscy serdecznie przyjęci. Nie są to bogate tereny. Rolnicy, farmerzy, plantatorzy kawy – nie mają dużo, ale mają bardzo otwarte serca i domy.
Gospodarze przygotowali urozmaicony program: była konferencja o ekologii, wiadomości o Kanale Panamskim, wizyta na plantacji kawy, sadzenie symbolicznego drzewka, poświęcenie tablicy pamiątkowej i lokalna pielgrzymka oraz prezentacja tradycji narodowych. Msze i modlitwy odbywały się na przemian w różnych językach.
Atrakcją były też środki transportu, odpowiednie do lokalnych warunków.
ŚDM Diecezja Gliwicka Autobus dla pielgrzymów – Szczególnie jeden z autobusów robił furorę, czyli taki szkolny, który my znamy z amerykańskich filmów. Bardzo fajnie się nim jeździło, oczywiście z „automatyczną klimatyzacją” na zasadzie: jak sobie spuścisz szybę, tak klima sama wjedzie z wiatrem do środka – żartuje ks. Pytel.
Czas w terenie to był przedsmak wielonarodowego i wielokulturowego spotkania, które wszystkich czeka w Panamie. Nasza grupa już jest w stolicy.
ŚDM Diecezja Gliwicka Powitanie w stolicy Panamy w narodowym sanktuarium maryjnym Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.