W związku z zachętą Konferencji Episkopatu Polski, aby modlić się o to, by prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP skierował prośbę o modlitwę do wszystkich żeńskich zgromadzeń zakonnych w Polsce. Siostry od razu odpowiedziały, że będą się modliły w tej intencji.
Bp Miziński zwrócił się do wszystkich sióstr zakonnych w Polsce, kierując 30 listopada pismo na ręce Matki Maksymilli Pliszki, Przewodniczącej Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych oraz do Matki Weroniki Sowulewskiej, Przewodniczącej Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych.
W liście przypomniał, że podczas Zebrania Plenarnego, które miało miejsce na Jasnej Górze 19 listopada, Konferencja Episkopatu Polski podkreśliła potrzebę modlitwy w intencji ochrony życia. Przypomniał słowa komunikatu z tego zebrania, w którym czytamy: „Na progu adwentu biskupi przypominają o godności każdego ludzkiego życia, którego wartość ukazał Chrystus swoim wcieleniem i narodzeniem. W tym duchu biskupi proszą o modlitwę, aby prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci”.
W związku z tym bp Artur Miziński prosił o modlitwę w intencji ochrony życia dzieci nienarodzonych oraz w intencji ojców i matek, by z miłością przyjęli potomstwo, którym ich Bóg obdarzył. W liście napisał: „Módlmy się także za legislatorów, aby respektowali prawo do życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, a także abyśmy sami byli wrażliwi na potrzeby rodziców oczekujących potomstwa”.
Nawiązując do wspomnianego komunikatu księży biskupów, prosił o taką modlitwę szczególnie podczas Adwentu i zachęcił, aby omadlać tę sprawę także w ciągu całego roku.
Na zakończenie listu, Sekretarz Generalny KEP życzył wszystkim siostrom zakonnym błogosławionego Adwentu. „Maryja, którą symbolizuje roratnia świeca, niech rozprasza ciemności i prowadzi do Jezusa, którego narodziny będziemy wkrótce radośnie świętowali” – napisał bp Miziński.
W Polsce jest prawie 20 tys. sióstr zakonnych, które należą do ponad 110 zakonów lub zgromadzeń zakonnych.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.