Należy przeciwdziałać negatywnej narracji na temat migrantów i uchodźców. W dyskusji na temat relacji zachodzącej między migracją a rozwojem nie ukazano jeszcze w pełni wkładu wnoszonego przez migrantów w rozwój krajów, które ich przyjmują – napisał watykański Sekretarz Stanu w przedmowie do książki nt. migracji: „Immigration, understanding and proposals”.
Kard. Pietro Parolin podkreślił, że należy zmienić podejście do drugiego człowieka i nie uważać go za zagrożenie dla naszej wygody, ale dostrzec to, że dzięki swemu życiowemu doświadczeniu oraz wartościom, którymi żyje może wnieść wiele w nasze społeczeństwo i je ubogacić.
Watykański Sekretarz Stanu wskazał także na wielką odpowiedzialność ciążącą na rządach i mediach w przekazywaniu pozytywnej wizji migracji, rozwiewającej uprzedzenia i obawy oraz odrzucającej kulturę wykluczenia. Zdaniem watykańskiego hierarchy w tej materii istnieje skłonność do ukazywania i podkreślania negatywnej kroniki życia migrantów zamiast wskazywania pozytywnych elementów ich obecności, przyjęcia, integracji oraz wkładu wielu wolontariuszy w budowanie wzajemnych więzi i solidarności.
Książka została przygotowana przez uczestników kursu na temat współczesnych wyzwań społecznych organizowanego przez Papieski Uniwersytet Gregoriański – Scuola Sinderesi.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.