Były rektor UPJPII w Krakowie, kanonik Kapituły Katedralnej zmarł 17 listopada wieczorem.
To kolejna smutna informacja. W sobotę 17 listopada zmarł ks. prof. Dyduch. Był rocznikowym kolegą ks. inf. Janusza Bielańskiego, którego Kraków pożegnał zaledwie tydzień temu. Nad miastem znów rozkołysze się dzwon Zygmunt. Jego bicie pożegna zmarłego kapłana jutro o 9.45.
Ks. prof. Jan Maciej Dyduch urodził się 7 stycznia 1940 w Kukowie koło Lachowic w ubogiej, pracowitej i pobożnej rodzinie chłopskiej. Wcześnie osierocony, edukację podjął już po wojnie jako 6 latek. W latach 1946-1953 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Krzeszowie. - Fakt, że w Krzeszowie znajdowała się i szkoła, i kościół, oznaczał codzienne pokonywanie odległości na trasie Kuków-Krzeszów. Podobnie było w latach szkoły średniej, gdy z bratem Tadeuszem codziennie udawał się z Lachowic drogą kolejową do Suchej Beskidzkiej – opowiada ks. prof. Jacek Urban.
Święcenia kapłańskie ks. Jan Maciej Dyduch otrzymał w katedrze na Wawelu 23 czerwca 1963 r. z rąk bp. Karola Wojtyły. Wraz z nim - jego brat Tadeusz, a także m. in. ks. Stanisław Dziwisz, ks. Jan Zając, ks. Tadeusz Rakoczy, ks. Janusz Bielański.
Po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz w Trzebini-Sierszy, Jaworznie, Bieńczycach oraz w parafii św. Szczepana w Krakowie. W 1973 r. kard. K. Wojtyła powierzył mu duszpasterstwo młodzieży dekanatu św. Szczepana w Krakowie. Będąc wikariuszem, równocześnie wykazywał zainteresowania prawnicze.
W czerwcu 1975 r. podjął studia zaoczne na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Trzy miesiące później notariuszem Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Studia magisterskie zakończył w 1978 r. dyplomem z wyróżnieniem, nadanym przez Wydział Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1980 r. obronił na tym samym wydziale doktorat na podstawie pracy pt. "Instytucjonalne formy współdziałania hierarchii z laikatem w powszechnym ustawodawstwie posoborowym".
W 1981 r. został kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Powierzono mu także prowadzenie wykładów z prawa kanonicznego na utworzonej właśnie Papieskiej Akademii Teologicznej.
Był członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie i Komisji Rewizyjnej PTT. Brał czynny udział w wielu międzynarodowych i krajowych kongresach kanonistycznych.
Habilitował się 20 maja 1985 r. na podstawie pracy pt. "Obowiązki i prawa wiernych świeckich w prawodawstwie soborowym" i otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Tytuł profesora uzyskał w 1994 r., a profesurę zwyczajną w 2002 r. W latach 1991-1997 był prorektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1999 r. został dyrektorem zorganizowanego przez siebie Instytutu Prawa Kanonicznego PAT.
Jak podaje ks. prof. Jacek Ubran, zmarły kapłan jest autorem ponad 200 artykułów naukowych i kilkudziesięciu popularno-naukowych.
W roku 2004 został wybrany rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, która dzięki m.in. jego zabiegom w 2009 r. została przekształcona w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Starania o przekształcenie PAT w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II trwały kilka lat. Władzom uczelni bardzo zależało na takim uhonorowaniu papieża Polaka, bo to właśnie Jan Paweł II w 1981 r. powołał PAT. Funkcję rektorską ks. prof. J.M. Dyduch pełnił przez dwie kadencje, do 2010 r. W grudniu 2007 otrzymał tytuł infułata. Był kanonikiem Kapituły Katedralnej na Wawelu.
Ks. prof. Jan Maciej Dyduch był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Był członkiem Commissio Internationalis Studio Iuris Canonici Promovendo, Stowarzyszenia Kanonistów Polskich, Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i konsultorem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.