Za Polskę i Polaków modlono się również na Ukrainie
Przed południem w katedrze lwowskiej została odprawiona Msza dziękczynna za 100-lecie niepodległości Polski. Przewodniczył jej bp Edward Kawa. W liturgii uczestniczyła miejscowa społeczność polska, a także przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego.
Msza św. dziękczynna za 100-lecie niepodległości Polski stała się okazją dla mieszkańców Lwowa a także przyjezdnych gości, do wspólnej modlitwy w intencji Polski i Polaków, zwłaszcza tych mieszkających od pokoleń na terenie Ukrainy. „Uroczystość Niepodległości Polski, którą dzisiaj przeżywamy, jest wydarzeniem szczególnym dla Polaków mieszkających na terenie archidiecezji lwowskiej – mówi bp Edward Kawa. – Przede wszystkim dziękujemy Bogu za wolność. Ten wspaniały jubileusz, przeżywamy tutaj razem z całą Polską. Właśnie to 100 lat Niepodległej jest bardzo symboliczne i wymowne. Ale jest też zobowiązujące. Abyśmy tę wolność cenili, nią się cieszyli i dzielili się nią z innymi narodami, zwłaszcza tymi sąsiadującymi”.
Oprócz katedry lwowskiej, Polacy z Ukrainy dziękowali Bogu za dar Niepodległej także w innych miastach i ośrodkach, gdzie mieszkają Polacy. Miejscem szczególnej pamięci są dzisiaj polskie cmentarze kresowe, zwłaszcza ten największy, leżący na terenie Lwowa – Cmentarz Łyczakowski.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.