Najważniejsza relacja

Jak mówić o Bogu człowiekowi, któremu wydaje się, że Boga nie potrzebuje?

"Myśl teologiczna" to seria wydawnictwa WAM prezentująca wyniki najnowszych badań z różnych dziedzin teologii chrześcijańskiej, zarówno z jej dziejów jak i opracowujące szczegółowe jej problemy. Kolekcja ta, jak piszą autorzy, jest "próbą wyjścia naprzeciw wierze, 'która szuka zrozumienia': jej ambicją jest zarówno wysoki poziom akademicki jak i przydatność dla życia duchowego i pastoralnego". Dlatego, choć nie jest to pozycja łatwa, ze względu na naukowy język, stanowi cenne uzupełnienie domowej teologicznej biblioteczki.

Obecny, już 93., tom serii, opracowany przez Jana Strumiłowskiego OCist, traktuje o relacji między Bogiem a człowiekiem w kontekście późnej nowoczesności. Już podtytuł wskazuje na wyszczególniony przez autora problem: mianowicie, w jaki sposób mówić o Bogu wszechpotężnym, wszechwiedzącym, zamieszkującym 'niedostępną światłość', a zarazem Jedynym w Trójcy, niepojętym i niezmiernym w swym majestacie człowiekowi żyjącemu w zsekularyzowanym, zlaicyzowanym świecie, po doświadczeniu wojen, totalitaryzmów, człowiekowi którego poraziła jakby obojętność Boga i który "nie chcąc zgodzić się na swoją kruchość, wolałby raczej pozbawić Boga wszechmocy? Jak mówić o Bogu człowiekowi, któremu wydaje się, że Boga nie potrzebuje?" Stawiając te pytania, autor wprowadza czytelnika w swoistą przestrzeń zestawiającą kontrast między rzeczywistością Boską i ludzką, z ich współzależnością i harmonią.

W pierwszej części, zajmującej się ujęciem wewnętrznym, Strumiłowski podejmuje temat objawienia zarówno w ujęciu ontologicznym, jak i ekonomicznym, a zarazem tworzy "swoistą rekonstrukcję antropologii" jako "zdeterminowanej przez prawdę trynitarną". Skupia się w niej na pewnej konfrontacji antropologii i trynitologii, a także ustaleniu relacji między ontologią a ekonomią, ukazując wpływ dogmatu trynitarnego na relację człowieka do Boga. Mówi zatem o wewnętrznych dyspozycjach człowieka uformowanego trynitarnie przez Boga i o ich wewnętrznej realizacji.

W drugiej części dzieła przechodzi do ujęcia zewnętrznego, zmieniając perspektywę ze statycznej, definicyjnej, ku dynamicznej rzeczywistości objawiania się Boga w Jego udzielaniu się światu. Ukazuje jak człowiek, zdolny do życia relacyjnego także z samym Bogiem, może realizować się w codziennie doświadczanej rzeczywistości. Nie pomija przy tym trudności, jaką stanowi powszechna sekularyzacja i ateizacja świata i coraz częstsze doświadczanie egzystencji pozbawionej Boga. Ostatecznie jednak przybliża obraz Boga, który kształtuje i nieustannie stwarza człowieka na swój obraz i podobieństwo, przez wszelkie okoliczności ludzkiego życia, czyniąc go jednocześnie równoprawnym partnerem dialogu miłości.

Można więc powiedzieć, że tom ten w szczególny sposób odwzorowuje symbol serii wydawnictwa WAM, którym jest dextera Dei, wyciągnięta prawica Boga, który przekracza granice swojej niedostępności, aby wyjść człowiekowi na spotkanie.

Jan P. Strumiłowski OCist.: "Między Bogiem a człowiekiem. Teologia relacji w kontekście późnej nowoczesności". Wydawnictwo WAM.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7