"Bóg objawia się również w sytuacjach niespodziewanych"

„Umiejmy rozpoznawać znaki obecności Boga pośród nas, odkrywając ją, gdziekolwiek się objawia, nawet w sytuacjach najbardziej niespodziewanych i nietypowych” – zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Przestrzegł jednocześnie przed pokusą prozelityzmu.

Papież nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-43.45.47-48), w którym mowa o zazdrości i zgorszeniu uczniów z powodu cudów dokonywanych w imię Jezusa przez kogoś nie należącego do grona uczniów. Zauważył, że w tej sytuacji Jan i inni uczniowie ukazują postawę zamknięcia w obliczu wydarzenia, które nie pasuje do ich schematów. Natomiast Jezus zdaje się w pełni otwarty na wolność Ducha Bożego, który w swoim działaniu nie jest ograniczony żadną granicą ani żadnym ogrodzeniem. „Poprzez swoją postawę Jezus chce wychować swoich uczniów, także i nas dzisiaj, do tej wolności wewnętrznej” – podkreślił Franciszek.

Ojciec Święty zauważył, że postawa uczniów jest bardzo powszechna. W dobrej wierze chcielibyśmy chronić autentyczności pewnego doświadczenia, zwłaszcza charyzmatycznego, zabezpieczając założyciela lub przywódcę przed fałszywymi naśladowcami. Ale jednocześnie pojawia się jakby obawa o „konkurencję”, że ktoś może wykraść nowych zwolenników, a zatem nie potrafimy docenić dobra, jakie czynią inni.

Papież wskazał, że wielka wolność Boga w dawaniu się nam jest wyzwaniem i zachętą do zmiany naszych postaw i naszych relacji, abyśmy potrafili rozpoznać Jego obecność i działanie nawet w środowiskach nietypowych i nieprzewidywalnych oraz w osobach nie należących do naszego kręgu. „Chodzi o to, aby bardziej zwracać uwagę na autentyczność wypełnianego dobra, piękna i prawdy niż na imię i pochodzenie tych, którzy to czynią. I – jak nam sugeruje pozostała część dzisiejszej Ewangelii - zamiast osądzać innych, musimy zbadać samych siebie i «odciąć» bezkompromisowo to wszystko, co może zgorszyć osoby słabsze w wierze. Jest to forma autoreferencyjności. Co więcej: tutaj tkwi źródło prozelityzmu. Kościół, jak mówił nam Benedykt XVI, nie wzrasta przez prozelityzm, ale przez przyciąganie, czyli przez świadectwo wobec innych mocą Ducha Świętego” – stwierdził Franciszek.

Na zakończenie swego rozważania Ojciec Święty zachęcił, abyśmy naśladując Maryję starali się rozpoznawać znaki obecności Boga pośród nas, odkrywając ją, gdziekolwiek się objawia, nawet w sytuacjach najbardziej niespodziewanych i nietypowych. „Niech nas nauczy kochać naszą wspólnotę bez zazdrości i zamknięć, będąc zawsze otwartymi na szeroki horyzont działania Ducha Świętego” – powiedział papież.

Po modlitwie „Anioł Pański” papież Franciszek wyraził solidarność z rodzinami ofiar piątkowego tsunami na wyspie Sulawesi w Indonezji. 
„Wyrażam moją bliskość mieszkańcom wyspy Sulawesi w Indonezji, dotkniętej silnym tsunami. Modlę się za zmarłych - niestety bardzo licznych - za rannych i za tych, którzy stracili domy i pracę. Niech Pan pocieszy i wspiera wysiłki tych, którzy angażują się w niesienie ulgi.” W miniony piątek 28 września trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 stopni w skali Richtera uderzyło w nadmorskie miejscowości Palu i Donggala, które zamieszkuje łącznie ponad 600 tys. ludzi. Fale tsunami osiągały do 3 metrów wysokości. W wyniku tej katastrofy życie straciło co najmniej 832 osoby, a setki innych odniosło rany.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • podaj nick
  30.09.2018 21:54
  prozelityzm to widzę w postawie duchowieństwa, że niby ludzie bez kilkuletnich nauk teologicznych nie rozumieją najprostszych a wcale nie za wesołych rzeczy co to się wyprawia i można im cokolwiek wciskać, a karawana i tak pojedzie
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11