Prawosławny Patriarcha Aleksandrii Teodor II odwiedzi Polskę

Podczas pobytu odwiedzi m.in. Warszawę, Białystok, Górę Grabarkę oraz Lublin.

W dniach 19-24 września br. na zaproszenie prawosławnego abp. Sawy, metropolity warszawskiego i całej Polski z oficjalną wizytą w Polsce przebywać będzie patriarcha aleksandryjski Teodor (Tawadros) II. Podczas pobytu odwiedzi m.in. Warszawę, Białystok, Górę Grabarkę oraz Lublin. Podczas pierwszych dni wizyty hierarcha odwiedzi warszawskie wspólnoty prawosławne, m.in. katedrę św. Marii Magdaleny, parafię św. Jana Klimaka oraz parafię Hagia Sophia.

W piątek patriarcha Teodor będzie przewodniczyć w Boskiej Liturgii w parafii Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim oraz odwiedzi żeński klasztor Narodzenia Bogurodzicy w Zwierkach. Wieczorem weźmie udział w całonocnym czuwaniu w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku, gdzie w sobotę będzie przewodniczył nabożeństwu. Po liturgii spotka się ze wiernymi z białostockich parafii: Zmartwychwstania Pańskiego, Ducha Świętego i Hagia Sophia.

Podczas niedzielnego pobytu w Lublinie hierarcha będzie przewodniczyć Boskiej Liturgii w katedrze Przemienienia Pańskiego przy ul. Ruskiej. Następnie uda się do Państwowego Muzeum na Majdanku, by pomodlić się przy Mauzoleum z prochami zmarłych więźniów oraz złożyć okolicznościowy wieniec.

W poniedziałek, w ostatnim dniu wizyty, spotka się ministrem Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Teodor N. Horeftakis kanonicznie objął urząd patriarchy 24 października 2004 r. Jest następcą Piotra VII, który zginął w wypadku helikoptera we wrześniu 2004 r. w drodze z Aten na Świętą Górę Atos. Patriarchat Aleksandryjski zajmuje drugie miejsce na honorowej liście autokefalicznych (niezależnych) Kościołów prawosławnych, po Konstantynopolu a jego “terytorium kanoniczne” obejmuje całą Afrykę. W wyniku konfliktu pomiędzy patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem I a patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I lider rosyjskiej cerkwi przestał wymieniać patriarchę ekumenicznego w ramach liturgicznej modlitwy za wszystkich metropolitów. Od tej pory patriarcha Aleksandrii będzie wymieniany jako pierwszy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PRAWOSŁAWIE

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6