W Bratysławie obradują biskupi Europy środkowo-wschodniej.
Gospodarz spotkania biskupów Europy środkowo-wschodniej przestrzegł przed naruszaniem zasady pomocniczości w UE. Rodzi to w obywatelach poczucie zagrożenia i szkodzi integracji, bo nadal chcemy być uczestnikami projektu europejskiego – powiedział abp Zvolenský.
Spotkanie przedstawicieli episkopatów wschodniej i centralnej Europy jest wezwaniem do większej emancypacji naszego regionu w Europie i świadectwem tego, że łączy nas wiele kwestii, a także poglądów na życie zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie – powiedział bratysławski arcybiskup na rozpoczęcie czwartego już regionalnego spotkania biskupów. Przybyli na nie przedstawiciele episkopatów krajów grupy wyszehradzkiej, dawnej Jugosławii oraz Ukrainy. Obecny jest także kard. Angelo Bagnasco z Genui, który stoi na czele Rady Europejskich Konferencji Episkopatów CCEE. W rozpoczęciu obrad uczestniczył ponadto słowacki premier Peter Pellegrini.
Witając zebranych abp Stanislav Zvolenský nawiązał do wewnętrznych konfliktów w Unii Europejskiej.
"Wiele postkomunistycznych krajów przystępowało do Unii Europejskiej z euforią. Jestem przekonany, że nadal chcemy być uczestnikami projektu europejskiego. Zarazem jednak nie ukrywamy obaw, że w kulturowych i etycznych kwestiach, a także w sądowych orzeczeniach europejskich trybunałów, dochodzi do jawnego naruszenia zasady pomocniczości, co wielu obywateli naszych krajów słusznie odbiera jako zagrożenie swej kulturowej, narodowej i duchowej tożsamości – mówił abp Zvolenský. – I choć zdajemy sobie sprawę z innej mentalności zsekularyzowanych społeczeństw krajów Europy zachodniej, to jednak obawiamy się, że trend ten w ostatecznym rezultacie zaszkodzi integracji i stanie się pożywką dla rozwoju populizmu i radykalnej prawicy".
Przewodniczący Episkopatu Słowacji zaznaczył, że choć należy dbać o skuteczną ochronę granic Unii Europejskiej i poszczególnych krajów, to jednak w duchu słów Ojca Świętego, trzeba też rozważyć wszystkie możliwe formy pomocy dla migrantów i uchodźców, zwłaszcza dla tych, którzy już znajdują się na terytorium Unii.
Abp Zvolenský zwrócił też uwagę na poważny problem środkowowschodniej Europy, jakim jest emigracja młodych ludzi. Nakłada się na to poważny kryzys demograficzny w Europie. Bez młodych pokoleń nasze społeczeństwa upadną – ostrzegł bratysławski arcybiskup. Dodał zarazem, że do tego problemu nie przywiązuje się należytej wagi, a w wielu krajach Europy brakuje po prostu poważnej polityki prorodzinnej.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.