Biskup Guzdek: Bądźmy wdzięczni Bogu i żołnierzom polskim

Mszą św. w intencji ojczyzny w katedrze polowej rozpoczęto obchody święta Wojska Polskiego.

Reklama

W Eucharystii uczestniczyli Andrzej Duda z żoną, marszałek sejmu Marek Kuchciński, marszałek senatu Stanisław Karczewski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, żołnierze polscy z gen. Rajmundem Andrzejczakiem na czele, jednostki wojskowe z Niemiec i USA, kombatanci i weterani walk o niepodległość Polski, przedstawiciele i poczty sztandarowe wszystkich służb mundurowych i harcerze.

Msza św. rozpoczęła się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.

W homilii bp Józef Guzdek, nawiązując do obchodzonej 15 sierpnia uroczystości Wniebowzięcia NMP, wskazał, że jest to dzień i wielka lekcja wdzięczności. - Bóg dostrzegł zasługi Najświętszej Maryi Panny i okazał Jej wdzięczność. Nie spoczęła w grobie, a została wzięta do nieba. My też naśladujmy Boga w dostrzeganiu zasług i okazywaniu wdzięczności - apelował.

Postawił też pytania, czy Polacy jako społeczeństwo potrafią dostrzegać i doceniać zasługi polskich żołnierzy oraz Polaków, którzy na przestrzeni lat przyczynili się do rozwoju kraju. Zauważył, że odpowiedzi na nie mogą powodować często gorzką refleksję, wstyd i zażenowanie.

- Wciąż brak upamiętnienia wielkiego sukcesu militarnego Polski z 1920 r., który uchronił ówczesną Europę przed zalewem ateistycznej ideologii. Wciąż brak Muzeum Bitwy Warszawskiej. Ze smutkiem też przypomnieć trzeba, że wielu wybitnych mężów stanu zostało wymazanych z pamięci wielu pokoleń Polaków, żyło w potępieniu czy byli osadzeni w więzieniu. Trzeba tu wymienić gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Józefa Hallera, Wojciecha Korfantego, który w 1938 r. nie mógł przybyć do Polski nawet na pogrzeb syna - mówił.

Zaakcentował też, że świadome dążenie do zapomnienia i pasmo pogardy miało miejsce także po II wojnie światowej w stosunku do żołnierzy AK, powstańców warszawskich i podziemia niepodległościowego.

Biskup polowy wezwał również do narodowego rachunku sumienia względem zapomnianych. - Trzeba utrwalać pamięć o bohaterach narodowych. Mamy wiele do zrobienia i nadrobienia. Wdzięczności uczył nas sam św. Jan Paweł II. W Radzyminie mówił: „Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem” - cytował bp Guzdek.

- Rozlega się apel w tej wojskowej świątyni, byśmy byli wdzięczni Bogu i żołnierzom polskim. Niech modlitwa i podjęta refleksja przyczynią się do tego, byśmy potrafili właściwie ocenić przeszłość. Niech Bóg ma w swojej opiece Wojsko Polskie – zakończył homilię.

Przed Mszą św. prezydent RP złożył kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama