Dzieci bez rejestracji

Każdego roku przychodzi na świat ponad 48 mln dzieci, które nigdzie nie są rejestrowane. Nie mają dowodów tożsamości, więc dla rządów państw, w których żyją, formalnie nie istnieją.

Reklama



Pomocy "dzieciom bez imienia" poświęcona będzie tegoroczna zbiórka misyjna w drugą niedzielę Wielkiego Postu, 12 marca. W poprzednich latach zbierano na pomoc dzieciom ulicy i dzieciom ofiarom wojny.

Kwesta przeprowadzona będzie do puszek we wszystkich kościołach kraju. Dzięki zebranej kwocie wspieranych będzie blisko 200 różnego rodzaju dzieł pomocy podejmowanych przez misjonarzy wśród najbiedniejszych mieszkańców Trzeciego Świata Zebrane w tym dniu fundusze zostają przeznaczone na zakup lekarstw, żywności, ubrań i przyborów szkolnych, budowę i utrzymanie sierocińców, przedszkoli, szkół, domów opieki dla najuboższych dzieci, itd.

Co roku Komisja Episkopatu Polski ds. Misji przy okazji zbiórki na rzecz misjonarzy, zwraca uwagę na jeden z problemów krajów misyjnych. W tym roku będą to "dzieci bez imienia".

Według raportu UNICEF, co roku na świat przychodzi ponad 48 mln dzieci, które nie są nigdzie rejestrowane. Pozbawione są one jakichkolwiek praw cywilnych, a także możliwości korzystania z edukacji oraz pomocy socjalnej państwa oraz organizacji międzynarodowych. Dzieci z tej grupy najczęściej są podmiotem różnego rodzaju wyzysku, przemocy, łącznie z handlem dziećmi i handlem organami oraz wielu innych nadużyć.

***


Problemowi dzieci bez tożsamości poświęcone będzie sympozjum naukowe na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Spotkanie zaplanowano na 8 marca, początek o godz. 10.00 w Auli Jana Pawła II.

***


W dniu zbiórki odbędzie się także inauguracja działalności Dzieła Pomocy "Ad Gentes", które zostało powołane do życia na 333 zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w dniach 22-24 września 2005 r. Celem Dzieła jest wspieranie polskich misjonarzy w ich działalności charytatywnej, społecznej i kulturowej. Dzieło jest odpowiedzią na apel papieża Benedykta XVI, który przemawiając do Polskich biskupów, składających wizytę "ad limina Apostolorum" zwrócił uwagę na potrzebę i oczekiwanie ze strony Kościoła powszechnego. Ojciec Święty zwrócił wówczas uwagę, że Polska jako kraj o licznych powołaniach kapłańskich, jest wezwana do posługi misyjnej i duszpasterskiej w krajach, w których brakuje kapłanów. "Posyłając jednak kapłanów za granicę, zwłaszcza na misje, pamiętajcie, aby zapewnić im oparcie duchowe i wystarczającą pomoc materialną" - powiedział wówczas Benedykt XVI.

Co roku do Komisji Misyjnej Episkopatu Polski spływa ok. 2 mln zł pochodzących z dwóch zbiórek na rzecz misjonarzy. Część tych pieniędzy przekazywanych jest na utrzymanie Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Tu przyszli misjonarze - świeccy, zakonni i księża diecezjalni - uczą się języków krajów, do których pojadą, ich historii i tradycji. W ciągu 20 lat istnienia Centrum wykształciło się w nim ponad 600 misjonarzy.

Na świecie pracuje zaledwie 280 księży diecezjalnych z Polski. Każdy z nich otrzymuje rocznie tysiąc dolarów na własne utrzymanie - te pieniądze także pochodzą ze zbiórki. Komisja Misyjna Episkopatu Polski finansuje projekty misjonarzy: budowę kaplic, kościołów, szpitali czy domów dziecka. Rocznie Komisja wspiera ok. 200 projektów misyjnych. Obecnie na całym świecie pracuje ponad 2 tys. misjonarzy i misjonarek, pochodzących z Polski (w Afryce - 863, w Ameryce Południowej i Środkowej - 776, w Ameryce Północnej - 31, w Azji i na Bliskim Wschodzie - 262, w Oceanii - 70).

Każdy kto zechce wesprzeć akcję Komisji Episkopatu Polski ds. Misji może dokonać wpłat na konto:
BANK PKO S.A. I o/Warszawa
10 1240 1037 1111 0000 0692 8049
z dopiskiem: Darowizna - "Ad Gentes"


Informacja pochodzi z dnia 7 marca 2006, portal Wiara.pl
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7