Finał rodzinnego święta. W minioną sobotę zmagania nad dyktandem pozwoliły wyłonić bezbłędną rodzinę. Śmiało można jednak nazwać tak każdą z rodzin, która podczas metropolitalnego święta za błąd uznała pozostanie we własnym domu.
Pierwsze JacusieKiermaszowi towarzyszyły spotkania z autorami wystawianych książek. Dwa z nich dotyczyły osoby Jana Pawła II. Ks. Marek Lis, współautor publikacji „Filmowe portrety pontyfikatu. Jan Paweł II w 100 odsłonach” zauważył, że z Papieża Polaka w dużej mierze zapamiętamy gesty. Przypomniał jednocześnie wykształcenie aktorskie Ojca Świętego. Z kolei o „Cudach Maryi w życiu Jana Pawła II” opowiadał Wincenty Łaszewski, autor książki o takim tytule. – To książka, która odpowiada na pytanie, jak Ojciec Święty kochał Matkę Bożą. To była miłość niezwykła, szalona, niepowtarzalna – podkreślał pisarz.
Sporą atrakcją dla najmłodszych był I Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej Jacusie 2008. Wzięły w nim udział dzieci ze śląskich podstawówek i przedszkoli, w sumie 29 zespołów lub solistów. Statuetki św. Jacka zdobyły „Bączki” z Przedszkola nr 7 w Chorzowie, a w kategorii szkolnej – zespół „Bąbelki”. Zaś sześciu najlepszych wykonawców w nagrodę weźmie udział w nagraniu płyty, która dołączona będzie do kalendarza „Z tej ziemi” na rok 2009.
Przewodniczącym jury, które oceniało sceniczne poczynania uczniów i przedszkolaków, był ks. Wiesław Hudek, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej. – Największym atutem takich przeglądów piosenki jest żywioł małych uczestników, którzy przeżywają swoją wiarę w sposób radosny – zapewnia juror. – To dobrze, że tak wiele dzieci mogło się tu zaprezentować. Nie gaśmy ich entuzjazmu.
Obowiązek czy przywilej?Jak przekazywać wiarę w rodzinie? Jakie zadania stoją przed duszpasterstwem rodzin? Jaką rolę w kształtowaniu rodzinnego życia odgrywają media? To niektóre z pytań, na które odpowiadali uczestnicy konferencji popularnonaukowej „Bądźmy świadkami Chrystusa w rodzinie”. Konferencja, która również znalazła się w programie Metropolitalnego Święta Rodziny, odbywała się podczas pierwszego dnia kiermaszu. Były to zarazem wspólne obrady Rady Kapłańskiej i Rady Duszpasterskiej archidiecezji katowickiej.
Arcybiskup Damian Zimoń przypomniał dokonania gremiów dwóch rad, które zakończyły właśnie pięcioletnią kadencję. Zwrócił uwagę, iż wiele razy podejmowały one w tym czasie zagadnienia dotyczące rodziny. Prelegenci w swoich wystąpieniach podkreślali, że przekaz wiary w rodzinie, zamiast być przywilejem, staje się obowiązkiem, który coraz częściej rodzice spychają na księży czy katechetów. Mówili też m.in. o znaczeniu mass mediów w życiu rodzin. Przy okazji obrad można było zapoznać się z wydaną przez Księgarnię św. Jacka Kartą Praw Rodziny, dokumentem, jaki powstał na życzenie odbywającego się w 1980 r. w Rzymie Synodu Biskupów.
Tekst opublikowano w katowickim dodatku do Gościa Niedzielnego 8 czerwca (nr 23/2008)
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
» | »»