Zaufanie w obliczu inicjatywy Boga i odpowiedź człowieka

"Zaufanie w obliczu inicjatywy Boga i odpowiedź człowieka" – do refleksji na ten temat zachęca Ojciec Święty Benedykt XVI w orędziu na 46. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Obchodzony jest on w czwartą Niedzielę Wielkanocną, która w tym roku wypada 3 maja i rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania w Kościele katolickim.

Modlitwa o powołania powinna być nieustanna i pełna zaufania – napisał Benedykt XVI w orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Ojciec Święty zwraca uwagę na to, że podtrzymywanie żywej modlitwy w intencji powołań w rodzinach, parafiach, ruchach i we wszystkich wspólnotach zakonnych i diecezjalnych jest „naszym pierwszym obowiązkiem”.

Papież podkreśla, że powołanie do kapłaństwa i życia sakramentalnego to dar Boży. Jest ono szczególnym wybraniem niektórych osób do bycia „uprzywilejowanymi” świadkami Jezusa Chrystusa, na wzór apostołów.

- Dziękujmy Zbawicielowi za to, że także dziś nadal powołuje robotników na swoje żniwo – wzywa Benedykt XVI. Papież przyznaje, że w niektórych częściach świata odnotowuje się brak kapłanów. Wsparciem wobec tej sytuacji jest jednak pewność, że to Bóg prowadzi Kościół i to On „zaprasza ludzi z różnych kultur i w różnym wieku, aby Go naśladowali”.

Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina, że wolna inicjatywa ze strony Boga wymaga wolnej odpowiedzi ze strony człowieka. Pierwowzorem takiego dialogu jest relacja między Bogiem Ojcem a Synem.

Dobrowolny dar, jaki Bóg złożył w Osobie Jednorodzonego Syna za zbawienie świata najlepiej wyraża Eucharystia. „To właśnie kapłani są powołani do tego, by przedłużać tę tajemnicę zbawienia na przestrzeni wieków, aż do chwalebnego powrotu Pana” – pisze Benedykt XVI.

Papież zwraca uwagę na przenikanie się inicjatywy Boga i odpowiedzi człowieka. „Kto wierzy w Pana i kto przyjmuje Jego dar, ten zawierza się Mu z wdzięcznością i stara się przylgnąć do Jego planu zbawienia. Kiedy to ma miejsce, wtedy powołany chętnie opuszcza wszystko i włącza się do szkoły Bożego Mistrza”. Ostatecznym wzorem dla osób konsekrowanych całkowitego przylgnięcia do woli Ojca jest Jezus Chrystus.

Papież daje do zrozumienia, że podejmując się życia kapłańskiego czy konsekrowanego, nie można liczyć jedynie na swoje ludzkie siły. Podkreśla, że to Bóg ma inicjatywę i że to On prowadzi do końca swój plan zbawienia. Wyraża się on w pełnym ufności pójściu za Jego zaproszeniem. Przykładem takiej postawy jest Maryja, której posłuszne "tak" pozwoliło na to, by stała się Matką Boga.

Na zakończenie orędzia Ojciec Święty zawierza Matce Bożej wszystkich tych, którzy odkrywają w sobie powołanie do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Wzywa ich do tego, by nie poddali się w obliczu trudności czy wątpliwości lękowi, mieli zaufanie do Boga, a idąc za Nim, stawali się „świadkami radości, która wypływa z bliskiego zjednoczenia ze Zbawicielem”.

***

Światowy Dzień Modlitw o Powołania rozpoczyna tradycyjnie Tydzień Modlitw o Powołania. W tym czasie, 9 maja, odbędzie się m.in. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania na Jasną Górę.

Benedykt XVI zapowiedział w bieżącym roku ogłoszenie Roku Kapłańskiego. Rozpocznie się on 19 czerwca, podczas uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa i potrwa do 19 czerwca 2010 roku. Zbiegnie się to ze 150 rocznicą śmierci św. Jana Marii Vianney’a, proboszcza z Ars.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9