W dniach 14-17 kwietnia w Gdyni odbyło się Forum Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Na spotkanie przyjechało ok. 80 ojców, kleryków i braci, czyli 1/4 jezuitów należących do prowincji warszawskiej: wszyscy przełożeni, dyrektorzy dzieł i wybrani przedstawiciele z każdego domu zakonnego. Głównym tematem spotkania była: "Nasza tożsamość i misja: posłani ku granicom".
Forum rozpoczęło się spotkaniem z ks. abpem Kazimierzem Nyczem, który nakreślił sytuację Kościoła w Polsce. Metropolita Warszawski przedstawił analizę ostatnich 20 lat, podstawowe priorytety Kościoła i na tym tle rolę charyzmatów zakonnych, w szczególności jezuitów, w życiu Kościoła w Polsce. Na spotkaniu obecni również byli prowincjałowie obu polskich prowincji warszawskiej i krakowskiej: o. Dariusz Kowalczyk, o. Wojciech Ziółek i o. Tomasz Kot - prowincjał nominat, który od września obejmie obowiązki przełożonego Prowincji Warszawskiej. Przez 4 dni jezuici wspólnie się modlili i rozeznawali w jaki sposób dostosować swoje działania do postanowień ostatniej Kongregacji Generalnej, która odbyła się w Rzymie, w jaki sposób lepiej rozumieć swoją misję, tożsamość i życie wspólnotowe. Zrobiono też swoisty rachunek sumienia dotyczący mocnych i słabych stron osobistej i wspólnotowej posługi duszpasterskiej.
Rozeznawanie przebiegało również w następujących ośmiu grupach tematycznych: 1. Szkolnictwo wyższe i apostolat intelektualny, 2. Udzielanie Ćwiczeń Duchownych, 3. Posługa spowiedzi, kierownictwo duchowe, misje ludowe, zaangażowanie w ruchach, 4. Proboszczowie i posługujący w parafii, 5. Edukacja i duszpasterstwo młodzieży, 6. Duszpasterstwo akademickie, 7. Media i 8. Apostolat społeczny. Zastanawiali się jak mogą być bardziej wierni charyzmatowi św. Ignacego Loyoli, w jaki sposób mogą lepiej prowadzić ewangelizację na granicach Kościoła i społeczeństwa.
Jak stwierdził o. prowincjał Dariusz Kowalczyk: "Trzeba nam odważnie wyjść na obcy teren, do ludzi, którzy są daleko od Kościoła, a przy tym nie zagubić własnej tożsamości". Forum było dobrą okazją do braterskiego spotkania zakonników i wymiany doświadczeń. Tego rodzaju Forum odbywa się raz na kilka lat.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.