Gdynia: odbyło się Forum Jezuitów

W dniach 14-17 kwietnia w Gdyni odbyło się Forum Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Na spotkanie przyjechało ok. 80 ojców, kleryków i braci, czyli 1/4 jezuitów należących do prowincji warszawskiej: wszyscy przełożeni, dyrektorzy dzieł i wybrani przedstawiciele z każdego domu zakonnego. Głównym tematem spotkania była: "Nasza tożsamość i misja: posłani ku granicom".

Forum rozpoczęło się spotkaniem z ks. abpem Kazimierzem Nyczem, który nakreślił sytuację Kościoła w Polsce. Metropolita Warszawski przedstawił analizę ostatnich 20 lat, podstawowe priorytety Kościoła i na tym tle rolę charyzmatów zakonnych, w szczególności jezuitów, w życiu Kościoła w Polsce. Na spotkaniu obecni również byli prowincjałowie obu polskich prowincji warszawskiej i krakowskiej: o. Dariusz Kowalczyk, o. Wojciech Ziółek i o. Tomasz Kot - prowincjał nominat, który od września obejmie obowiązki przełożonego Prowincji Warszawskiej. Przez 4 dni jezuici wspólnie się modlili i rozeznawali w jaki sposób dostosować swoje działania do postanowień ostatniej Kongregacji Generalnej, która odbyła się w Rzymie, w jaki sposób lepiej rozumieć swoją misję, tożsamość i życie wspólnotowe. Zrobiono też swoisty rachunek sumienia dotyczący mocnych i słabych stron osobistej i wspólnotowej posługi duszpasterskiej.

Rozeznawanie przebiegało również w następujących ośmiu grupach tematycznych: 1. Szkolnictwo wyższe i apostolat intelektualny, 2. Udzielanie Ćwiczeń Duchownych, 3. Posługa spowiedzi, kierownictwo duchowe, misje ludowe, zaangażowanie w ruchach, 4. Proboszczowie i posługujący w parafii, 5. Edukacja i duszpasterstwo młodzieży, 6. Duszpasterstwo akademickie, 7. Media i 8. Apostolat społeczny. Zastanawiali się jak mogą być bardziej wierni charyzmatowi św. Ignacego Loyoli, w jaki sposób mogą lepiej prowadzić ewangelizację na granicach Kościoła i społeczeństwa.

Jak stwierdził o. prowincjał Dariusz Kowalczyk: "Trzeba nam odważnie wyjść na obcy teren, do ludzi, którzy są daleko od Kościoła, a przy tym nie zagubić własnej tożsamości". Forum było dobrą okazją do braterskiego spotkania zakonników i wymiany doświadczeń. Tego rodzaju Forum odbywa się raz na kilka lat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9