Decyzje w sprawie tegorocznych kanonizacji podejmą w sobotę 21 lutego kardynałowie zebrani z Papieżem w Watykanie na zwyczajnym konsystorzu publicznym - donosi Radio Watykańskie.
Będą one dotyczyć dziesięciu błogosławionych. Wśród nich jest arcybiskup warszawski Zygmunt Szczęsny Feliński, usunięty z diecezji po upadku powstania styczniowego, zmarły w 1895 r. w Krakowie i tam też w 2002 r. beatyfikowany. Założył on zgromadzenie Sióstr Rodziny Maryi.
Wśród postaci, które zostaną wkrótce zaliczone w poczet świętych, szczególnie znany jest belgijski apostoł trędowatych, o. Damian de Veuster, zmarły w XIX w. na Hawajach. Ponadto na sobotnim konsystorzu mówić się będzie o kanonizacjach dwóch Włochów, dwóch Hiszpanów, Portugalczyka, dwóch Włoszek i Francuzki. Dwaj z nich to włoski benedyktyn i portugalski karmelita z XIV i XV w., czczeni już od dawna jako błogosławieni. Wszyscy pozostali byli założycielami zgromadzeń zakonnych lub zakonnikami. Żyli w XIX i XX w., a beatyfikował ich Jan Paweł II – tak samo jak abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i o. Damiana de Veustera.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.