„Kościół oczekuje od mnichów oraz mniszek jasnego i zdecydowanego świadectwa Bożej obecności” – powiedział kard. Franc Rodè, prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Otworzył on we wtorek sesję plenarną tej dykasterii, która setną rocznicę ustanowienia jako oddzielnej kongregacji.
Kard. Rodè zauważył, że życie zakonne przeżywa obecnie poważne trudności, spowodowane zwłaszcza spadkiem liczby powołań. Jednocześnie można jednak dostrzec odradzanie się dawnych zakonów, pojawianie się nowych wspólnot czy tworzenie nowych klasztorów na terenach misyjnych.
Purpurat zachęcił zakonników i zakonnice do radykalnego przeżywania celibatu i życia wspólnotowego. Przestrzegł przed zagrożeniami aktywizmu i zwrócił uwagę na formację, aby zapewnić ludziom poświęconym Bogu teologię mądrościową. Życie zakonne ma czerpać swą inspirację nie w jakichkolwiek dziełach czy posługach, lecz w radykalnym pójściu za Chrystusem.
Prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podkreślił też, że zakonnicy i zakonnice powinni konsekwentnie żyć wiarą.
Kongregacja Zakonów powstała decyzją Piusa X w 1908 r. 59 lat później Paweł VI przekształcił ją w Kongregację ds. Zakonów i Instytutów Świeckich, zaś w 1988 r. Jan Paweł II nadał jej nazwę obecną: Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.