- Budowa kościoła to przywilej i zaszczyt, który polega na tym, że już teraz służymy tym pokoleniom, które przyjdą po nas - mówił w homilii bp Wiesław Szlachetka.
Parafialna kaplica św. Wojciecha w Redzie Ciechocinie 11 sierpnia wypełniła się tłumem wiernych. Wśród zgromadzonych byli m.in. Gabriela Lisius, starosta wejherowski, Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy oraz Jerzy Włudzik, wójt gminy Kosakowo. Okazją do wspólnej modlitwy był odpust ku czci św. Rocha, drugiego patrona parafii oraz uroczystość poświęcenia placu rozpoczętej już budowy parafialnego kościoła.
Mszy św. odprawionej przez kilkunastu kapłanów przewodniczył ks. prał. Włodzimierz Kozłowski, dziekan redzki i proboszcz parafii św. Jana z Kęt. Homilię wygłosił i uroczystość poświęcenia placu poprowadził bp Wiesław Szlachetka.
- Parafia powiększa się i potrzebny jest nowy kościół. Niech ta świątynia wzrasta na chwałę Boga i dla pożytku wszystkich wiernych. Hasło jej budowy brzmi "Budujemy kościół Boży dla naszych dzieci" - podkreślał ks. kan. Stanisław Jarzembski, proboszcz parafii.
W homilii bp Wiesław przypomniał znaczenie Eucharystii w życiu katolika. Zaznaczał, że udział we Mszy św. nigdy nie jest stratą czasu, ponieważ "Eucharystia jest źródłem życia wiecznego, jest darem dla naszego zbawienia". - W Eucharystii przy pomocy zmysłu wiary możemy poznawać smak Boga, a smakiem Boga, jest miłość - mówił hierarcha.
ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Niech Bóg błogosławi dziełu budowy kościoła, a także tym wszystkim, którzy w tym dziele uczestniczą - zaznaczał hierarcha. Podkreślał także, że świątynia jest miejscem świętym, na którym Bóg gromadzi lud, aby swoim słowem rozświetlać jego drogę i karmić chlebem z nieba. - Świątynia to miejsce rodzenia się do życia wiecznego, spotkania z Bogiem, a także z braćmi i siostrami oraz kształtowania serc na miarę serca Jezusa. Miejsce w którym łaska Boża udzielana jest nam obficie, To wreszcie miejsce, przebaczenia, do którego siłę czerpiemy z Chrystusowego krzyża - powiedział bp Szlachetka.
- Ci którzy wspierali budowę kościoła, nigdy nie zostaną pozbawieni wiecznej nagrody, bo każda modlitwa zanoszona w tej świątyni przez przyszłe pokolenia, będzie jednocześnie modlitwą za jej budowniczych. Zatem warto także w ten sposób inwestować w swoją wieczność - podkreślał.
- Niech budowa tej nowej świątyni pod przewodnictwem ks. kan. Stanisława Jarzembskiego, na nowo zjednoczy wszystkich parafian i pozwoli nam spełnić obowiązek wobec Boga, przodków i przyszłych pokoleń - mówili parafianie.
Parafia św. Wojciecha i św. Rocha w Redzie została utworzona 30 lat temu. Przez ten czas wiernym służyła niewielka, ale solidnie wykończona kaplica. 9 sierpnia 2017 roku parafia otrzymała pozwolenie na budowę nowej, docelowej świątyni.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.