Caritas z Boga

- Ten dzień jest bardzo ważny. Wpisuje się on w dzieła Caritas. Caritas to miłość. A miłość jest z Boga - mówił bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP.

Reklama

Od modlitwy Litanią Loretańską przed cudownym obrazem Matki Bożej rozpoczął się 9 maja w Trąbkach Wielkich 14. Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. - To akcent, który rozpoczyna każdą edycję wydarzenia i pokazuje, że przy Matce wszystkie dzieci czują się dobrze - mówi ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas.

Następnie kilkuset uczestników przygotowanego przez Caritas spotkania przeszło na plac przed sanktuarium, by tam uczestniczyć w radosnym świętowaniu. W programie zabawy znalazły się m.in. konkurs śpiewu, zabawy sportowe, malowanie twarzy czy pokonywanie torów przeszkód. Nie zabrakło atrakcji kulinarnych - bigosu, grochówki, popcornu oraz cukrowej waty.

- Są tu ludzie z różnych środowisk. Spotkanie stanowi okazję do zaprezentowania ich dorobku artystycznego: muzycznego, malarskiego, rękodzielniczego. Niepełnosprawni pod opieką swoich wychowawców tworzą naprawdę piękne dzieła. Doroczna impreza jest okazją do spotkania, integracji, wymiany spostrzeżeń, ale jest również lekcją uczenia się wzajemnej życzliwości - podkreśla bp Szlachetka.

Caritas z Boga   ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Młodzież chętnie fotografowała się z bp. Wiesławem.

- Integracyjny wymiar spotkania widać chociażby w tym, że są tu dzieci, dorośli i seniorzy; osoby niepełnosprawne, ale także uczniowie szkół oraz dzieci uczestniczące w zajęciach przedszkolnych. Widać tu ludzi o zupełnie różnych możliwościach i sprawnościach. To, że tak dobrze czują się razem, jest największą radością dla organizatora - zaznacza ks. Steć.

- Niepełnosprawność czasem wymaga przełamywania barier w relacji z osobami, które może zachowują się inaczej, mają inną fizjonomię czy zaburzone możliwości poruszania się. To pozwala budować coś, co tworzy wspólnotę. Pokazuje, że każdy może odnaleźć drugiego człowieka, który może jest dzisiaj zagubiony - dodaje kapłan.

W organizację wydarzenia włącza się od lat gmina Trąbki Wielkie. Jak przedstawiciele gminy oceniają jego znaczenie dla miejscowej społeczności? - Dla nas Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych jest przede wszystkim wyróżnieniem, ponieważ gmina Trąbki Wielkie na moment staje się sercem dla osób niepełnosprawnych. Robimy dla nich wiele. Prowadzimy trzy ośrodki. Trzeba jednak przyznać, że Caritas Archidiecezji Gdańskiej działa bardzo prężnie. Dzięki temu właśnie przeżywamy już 14. edycję tego wydarzenia - wyjaśnia wójt Błażej Konkol.

- Muszę powiedzieć, że doroczne spotkanie owocuje w życiu mieszkańców gminy. Są bardziej wyczuleni na różnego rodzaju niepełnosprawności i lepiej rozumieją potrzebę wzajemnej pomocy. Zdecydowanie zmienia się spojrzenie ludzi na osoby niepełnosprawne. Kiedyś niepełnosprawność bywała źródłem wstydu. Zdarzało się, że rodziny ukrywały osoby niepełnosprawne. Dzisiaj ludzie chętnie pomagają chociażby przenieść wózek, otworzyć drzwi... To właśnie znak codziennego poszanowania godności niepełnosprawnych - dodaje wójt.

- Miłość Boga najpełniej ukazuje to, że dał On swojego Syna dla naszego zbawienia. Jezus, przekazując nam Dobrą Nowinę, niosąc zbawienie, zachęca nas, byśmy także byli miłosierni. W Kazaniu na górze przypomina: "błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - podkreśla bp Wiesław Szlachetka.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama