Miłość źródłem misyjnego powołania

To hasło tegorocznego Tygodnia Misyjnego, który rozpocznie się w najbliższą niedzielę. Wpisany jest on w obchody 81. Światowego Dnia Misyjnego. Uroczyste obchody tego dnia mają przypominać, że każdy człowiek w Kościele jest odpowiedzialny za misje - napisał Nasz Dziennik.

Reklama

Na ten dzień Ojciec Święty Benedykt XVI skierował do wiernych specjalne orędzie, którego temat brzmi: "Wszystkie Kościoły dla całego świata". Nawiązuje ono do 50. rocznicy ogłoszenia encykliki Piusa XII "Fidei donum". Encyklika ta przygotowywała świat chrześcijański na przełomowy czas końca epoki kolonializmu, zwłaszcza w Afryce. Ukazywała też księży diecezjalnych i wiernych świeckich jako pełnoprawnych misjonarzy. Zapoczątkowała więc działalność misyjną księży diecezjalnych, nazywanych fideidonistami.

- Benedykt XVI przypomina prawdę, że istotą Kościoła jest jego działalność misyjna - wyjaśniał ks. Jan Piotrowski, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, w czasie wczorajszej konferencji prasowej wprowadzającej w Tydzień Misyjny. Ksiądz Piotrowski podkreślił, że papieskie orędzie rysuje nową perspektywę spojrzenia na misje: powołane są do nich wszystkie Kościoły, również młode, które dotychczas stanowiły teren misji.

Ksiądz Czesław Noworolnik, sekretarz Komisji KEP ds. Misji, przypomniał, że w Kościele funkcjonował podział na kraje tradycyjnie chrześcijańskie - Europa czy Ameryka Północna - i kraje misyjne - afrykańskie, azjatyckie czy państwa Ameryki Południowej. - Orędzie stawia tezę, że schemat ten nie jest już do końca aktualny - powiedział. Dodał, że dotychczasowe kraje misyjne, choć wciąż ubogie materialnie, zaczynają być bogate w powołania, bogatsze często niż kraje Północy. Zaznaczył, że rodzi to pewną pokusę podziału misyjnych zadań - Europa i Ameryka Północna mogą chcieć jedynie wspierać misje finansowo, licząc na to, że siły do pracy w terenie znajdą się w biedniejszych krajach. - Nie jest to odpowiednia postawa, gdyż misje to nie jest oddawanie czegoś, co nam zbywa - podkreślił ks. Noworolnik.

Nawiązując do orędzia Benedykta XVI, sekretarz Komisji KEP ds. Misji przypomniał również, że za misje odpowiedzialni są wszyscy w Kościele: przede wszystkim Ojciec Święty, ale też wszyscy biskupi jako następcy Apostołów i kapłani na mocy święceń. Zaznaczył, że każdy biskup odpowiada nie tylko za swoją diecezję, ale też za inne Kościoły partykularne.

Obecnie na świecie pracuje 210 6 misjonarzy z Polski, w tym 53 misjonarzy świeckich i 315 księży fideidonistów. Ci ostatni obecni są w 35 krajach na całym świecie. Po raz pierwszy fideidoniści z Polski wyjechali na misje w 1968 roku. Od tego czasu w misjach uczestniczyło 650 takich kapłanów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama