Czy kobiety powinny rozdawać Komunię?

Dwugłos na temat rozdawania Komunii św. przez kobiety zamieszcza Rzeczpospolita. Wypowiadają się dwie kobiety-teolożki.

Monika Waluś, teolog:

Rz: Czy dopuszczenie kobiet do rozdawania komunii to forma ich dowartościowania w Kościele?

Monika Waluś: Nie tyle dowartościowania, ile znalezienia dla nich nowego godnego miejsca.

- Na Zachodzie szafarkami są też kobiety świeckie. Dlaczego w Polsce jest inaczej?

- Być może episkopat uważa, że osoby konsekrowane są szczególnie przygotowane do tej roli, więc od nich powinno się zacząć. Może sądzi, że będzie to łatwiejsze w odbiorze społecznym - są osoby, które zarzekają się, że od kobiety komunii by nie przyjęły. Można zapytać, jak taka osoba traktuje ten sakrament, jego istotę. Czy dla niej komunia zależy od godności szafarza? Odpowiedź twierdząca byłaby herezją.

- Sądzi pani, że przyjdzie czas, iż szafarkami będą także świeckie kobiety, podobnie jak mężczyźni?

- Można się tego spodziewać. Tym bardziej że w wielu różnych wspólnotach, ruchach kościelnych kobiety odgrywają ważną rolę, odpowiadają w nich np. za formację i cieszą się dużym autorytetem. Nie widać więc przeszkód, aby po odpowiednim przygotowaniu stały się szafarkami.

- Niektórzy obawiają się, że byłby to krok w stronę kapłaństwa kobiet.

- Niedobrze się dzieje, gdy powołanie kobiet sprowadza się do tego, że albo nic, albo od razu ksiądz. Większość kobiet bardziej różnorodnie odczytuje swoje powołanie. Nawet niektórzy tradycjonaliści łatwiej akceptują kobiety szafarki niż ministrantki z racji fizycznej bliskości ołtarza tych ostatnich.

- Czy pani chciałaby być szafarką?

- Jestem teologiem i w tej roli czuję się dobrze. Ale wiem, że wiele kobiet by chciało. Wydaje mi się, że rola szafarki dobrze wyrażałaby powołanie kobiety w Kościele.


Emilia Żochowska teolog, sekretarz redakcji Christianitas:

Rz: Czy dobrze, że kobiety mogą rozdawać komunię świętą?

Emilia Żochowska: Nie, bo to prowadzi do wypychania księży z prezbiterium, do powierzania funkcji typowo kapłańskiej niekapłanom. Udzielanie komunii św. jest przecież powiązane z odprawianiem mszy.

- Ale czym innym jest przeistoczenie podczas mszy, a czym innym rozdawanie komunii św.

- Kapłan, który odprawia eucharystię, występuje jakby w zastępstwie Chrystusa. Składa ofiarę w jego imieniu, a jej owoce rozdaje wiernym. To jest ze sobą powiązane teologicznie. Dlatego należałoby zrobić wszystko, by zachować tę logiczną ciągłość.

- Dlaczego? Niektóre kobiety chciałyby być szafarkami, inne już są.

- Trudno mi znaleźć wzór duchowości katolickiej, który by obejmował taki rodzaj uczestnictwa we mszy św. Rozumiem, że te osoby chcą być bardziej aktywne, ale czy we mszy chodzi o aktywność?

- Ale skoro szafarzami mogą być mężczyźni?

- Nie ma powodu, by robić różnice ze względu na płeć i pozwalać na to mężczyznom świeckim, a nie kobietom.

- Kobiety w tej sprawie również dzieli się na konsekrowane i niekonsekrowane.

- Myślę, że jest to próba zabezpieczenia przed nieodpowiedzialnym używaniem przywileju, dlatego najpierw dopuszczono osoby, o których można sądzić, że mają przygotowanie duchowe i teologiczne.

- Co do mężczyzn nie ma takich ograniczeń.

- To dziwne, ale myślę, że chodzi o stopniowe dopuszczanie świeckich do rozdawania komunii, co według mnie prowadzi do quasi-kapłaństwa.

- Czy to krok do kapłaństwa kobiet?

- Do tego w Kościele katolickim na pewno nie dojdzie.

rozmawiała Ewa K.Czaczkowska

«« | « | 1 | » | »»
 • ananas
  29.12.2008 22:58
  Dlaczego całuje się dłonie neoprezbitera?
 • kobieta
  30.12.2008 00:03
  Wśród Apostołów nie było kobiet, ale to kobieta jako pierwsza doświadczyła Zmartwychwstałego Pana.
  I ta prawda o roli kobiety we wspólnocie wiernych, mnie - kobiecie, wystarczy!
  Proszę, spójrzcie na KK w zachodniej Europie - są kobiety nadzwyczajne szafarki Komunii Świętej, ministrantki, lektorki, przewodniczki nabożeństw, jest przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, a nawet czytanie Małego Księcia zamiast Ewangelii - i kościoły są puste, bez wiernych! Burzone lub zamieniane na ekskluzywne restauracje czy, nie daj Boże, dyskoteki.
  Kościele w Polsce, obudź się!
  Papież Benedykt XVI idzie w stronę Tradycji! Przykładem są celebrowane przez Niego Msze Święte, pozwolenie na sprawowanie w kościołach tradycyjnego rytu Mszy Świętej czy udzielanie wiernym Komunii Świętej do ust i na klęcząco.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8