VI Kongres Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych Trzymajcie się Słowa Życia

Trzydniowy Kongres Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych Prowincji Krakowskiej miał miejsce podczas tegorocznych wakacje. Odbywał się pod hasłem „Trzymajcie się mocno Słowa Życia”.

Świecki Zakon Karmelitów Bosych powstał w 1452 na mocy Bulli wydanej przez papieża Mikołaja V. Jego dawna nazwa to Trzeci Zakon Karmelitański. W Polsce oficjalny początek Zakonu Karmelitów Bosych datuje się na wiek XVI. Wielka rodzina Karmelu Terezjańskiego jest obecna w świecie w wielu formach. Rdzeniem tej rodziny jest Zakon Karmelitów Bosych, który tworzą zakonnicy, mniszki klauzurowe i świeccy. W Polsce działają dwie prowincje tego zakonu, krakowska i warszawska. W Świeckim Zakonie Prowincji Krakowskiej działa 36 wspólnot w kraju i 6 wspólnot zagranicą. Katowicka wspólnota Karmelitów Bosych została kanonicznie erygowana w roku 1926 w Katowicach. Uroczystego erygowania dokonał bł. ks. Emil Szramek.
Kongresy Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych odbywają się raz na trzy lata. I Kongres odbył się w 1994 roku, w Wadowicach. Rok później miał miejsce I Kongres Prowincji Warszawskiej w Poznaniu. W następnych latach Kongresy odbywały się w Czernej i Krakowie. Tegoroczny Kongres miał miejsce w Katowicach.

Modlitwa i obrady
Inaugurację rozpoczęła Msza Święta w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach, której przewodniczył biskup Gerard Bernacki. Wśród delegatów znaleźli się przedstawiciele wspólnot świeckich karmelitów z Łotwy, Ukrainy i Słowacji. Obrady Kongresu odbywały się w Śląskim Wyższym Seminarium Duchownym w Katowicach. W sumie przybyło 90 osób. Podczas sesji plenarnej Rada Prowincjalna zdała relację ze swojej działalności. Zdaniem wielu uczestników na takich spotkaniach można wymienić się poglądami z osobami świeckimi i duchownymi, stworzyć dialog, zrozumieć w ten sposób siebie i drugiego człowieka. W drugim dniu Kongresu odbył się cykl konferencji, które wygłosili O. Łukasz Kasperek OCD delegat prowincjała ds. Świeckiego Zakonu, a także pani dr Grażyna Łoskot z prelekcją p.t. „Cywilizacja życia nadzieją ludzkości”.

Następnie odbyła się Msza Święta w parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Katowicach Wełnowcu. Mszy przewodniczył, ks. proboszcz Jan Nocoń, homilie wygłosił O. Włodzimierz Tochmański OCD „Należy tu przypomnieć, że w tym roku upłynęło pięćdziesiąt lat od pierwszego spotkania wspólnot Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, której inicjatorem był O. Mieczysław Woźniczka OCD. Te spotkania pomagały wierzyć ludziom w lepsze jutro w czasach głębokiego komunizmu. W ramach tych spotkań powstało także Studium Karmelitańskie im. Edyty Stein (św. Teresy Benedykty od Krzyża)-„ Jak zaznaczył Marian Szymański OCDS Przewodniczący Świeckiej Rady Prowincjalnej Karmelitów Bosych Prowincji Krakowskiej.

Ku przyszłości
Jednym, z punktów programu był również wykład świeckiej karmelitanki pani dr Ewy Zarzyckiej OCDS p.t. „Ku pełni życia”. Kolejnym ważnym punktem spotkania była oficjalna relacja O. Grzegorza Firszta OCD z Kapituły Generalnej w Fatimie. Następnie odbyła się Msza Święta w Piekarach, którą celebrował O. Łukasz Kasperek OCD. Na zakończenie Kongresu w Archikatedrze pod wezwaniem Chrystusa Króla Mszy Świętej przewodniczył O. dr Andrzej Ruszała OCD Prowincjał Prowincji Krakowskiej Zakonu Karmelitów Bosych. Po homilii 30 świeckich karmelitów złożyło przyrzeczenia i śluby.
Przewodnią myślą tegorocznego Kongresu były słowa św. Pawła „Trzymajcie się mocno Słowa Życia”. Oprócz Mszy Świętych, nowych wyborów do Rady Prowincjalnej, ustaleń i rozważań, znalazło się miejsce na sztukę. W seminarium duchownym można było zobaczyć interaktywną foto-galerię autorstwa świeckiej karmelitanki Anny van der Cogen. Tematyka zdjęć została połączona z głównym tematem Kongresu, jakim była istota życia. W fotografii pokazano dzieło Stwórcy Na pierwszym planie pojawił się człowiek i otaczająca go przyroda.

Następny Kongres Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych Karmelitańskiej Wspólnoty odbędzie się za trzy lata.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9