Trzydniowy Kongres Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych Prowincji Krakowskiej miał miejsce podczas tegorocznych wakacje. Odbywał się pod hasłem „Trzymajcie się mocno Słowa Życia”.
Świecki Zakon Karmelitów Bosych powstał w 1452 na mocy Bulli wydanej przez papieża Mikołaja V. Jego dawna nazwa to Trzeci Zakon Karmelitański. W Polsce oficjalny początek Zakonu Karmelitów Bosych datuje się na wiek XVI. Wielka rodzina Karmelu Terezjańskiego jest obecna w świecie w wielu formach. Rdzeniem tej rodziny jest Zakon Karmelitów Bosych, który tworzą zakonnicy, mniszki klauzurowe i świeccy. W Polsce działają dwie prowincje tego zakonu, krakowska i warszawska. W Świeckim Zakonie Prowincji Krakowskiej działa 36 wspólnot w kraju i 6 wspólnot zagranicą. Katowicka wspólnota Karmelitów Bosych została kanonicznie erygowana w roku 1926 w Katowicach. Uroczystego erygowania dokonał bł. ks. Emil Szramek.
Kongresy Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych odbywają się raz na trzy lata. I Kongres odbył się w 1994 roku, w Wadowicach. Rok później miał miejsce I Kongres Prowincji Warszawskiej w Poznaniu. W następnych latach Kongresy odbywały się w Czernej i Krakowie. Tegoroczny Kongres miał miejsce w Katowicach.
Modlitwa i obrady
Inaugurację rozpoczęła Msza Święta w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach, której przewodniczył biskup Gerard Bernacki. Wśród delegatów znaleźli się przedstawiciele wspólnot świeckich karmelitów z Łotwy, Ukrainy i Słowacji. Obrady Kongresu odbywały się w Śląskim Wyższym Seminarium Duchownym w Katowicach. W sumie przybyło 90 osób. Podczas sesji plenarnej Rada Prowincjalna zdała relację ze swojej działalności. Zdaniem wielu uczestników na takich spotkaniach można wymienić się poglądami z osobami świeckimi i duchownymi, stworzyć dialog, zrozumieć w ten sposób siebie i drugiego człowieka. W drugim dniu Kongresu odbył się cykl konferencji, które wygłosili O. Łukasz Kasperek OCD delegat prowincjała ds. Świeckiego Zakonu, a także pani dr Grażyna Łoskot z prelekcją p.t. „Cywilizacja życia nadzieją ludzkości”.
Następnie odbyła się Msza Święta w parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Katowicach Wełnowcu. Mszy przewodniczył, ks. proboszcz Jan Nocoń, homilie wygłosił O. Włodzimierz Tochmański OCD „Należy tu przypomnieć, że w tym roku upłynęło pięćdziesiąt lat od pierwszego spotkania wspólnot Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, której inicjatorem był O. Mieczysław Woźniczka OCD. Te spotkania pomagały wierzyć ludziom w lepsze jutro w czasach głębokiego komunizmu. W ramach tych spotkań powstało także Studium Karmelitańskie im. Edyty Stein (św. Teresy Benedykty od Krzyża)-„ Jak zaznaczył Marian Szymański OCDS Przewodniczący Świeckiej Rady Prowincjalnej Karmelitów Bosych Prowincji Krakowskiej.
Ku przyszłości
Jednym, z punktów programu był również wykład świeckiej karmelitanki pani dr Ewy Zarzyckiej OCDS p.t. „Ku pełni życia”. Kolejnym ważnym punktem spotkania była oficjalna relacja O. Grzegorza Firszta OCD z Kapituły Generalnej w Fatimie. Następnie odbyła się Msza Święta w Piekarach, którą celebrował O. Łukasz Kasperek OCD. Na zakończenie Kongresu w Archikatedrze pod wezwaniem Chrystusa Króla Mszy Świętej przewodniczył O. dr Andrzej Ruszała OCD Prowincjał Prowincji Krakowskiej Zakonu Karmelitów Bosych. Po homilii 30 świeckich karmelitów złożyło przyrzeczenia i śluby.
Przewodnią myślą tegorocznego Kongresu były słowa św. Pawła „Trzymajcie się mocno Słowa Życia”. Oprócz Mszy Świętych, nowych wyborów do Rady Prowincjalnej, ustaleń i rozważań, znalazło się miejsce na sztukę. W seminarium duchownym można było zobaczyć interaktywną foto-galerię autorstwa świeckiej karmelitanki Anny van der Cogen. Tematyka zdjęć została połączona z głównym tematem Kongresu, jakim była istota życia. W fotografii pokazano dzieło Stwórcy Na pierwszym planie pojawił się człowiek i otaczająca go przyroda.
Następny Kongres Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych Karmelitańskiej Wspólnoty odbędzie się za trzy lata.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.