Z Kościołem po drogach życia

Kościół to nie kamienie i drewno. To nawet nie takie czy inne uroczystości i akcje. To przede wszystkim zwyczajne życie, którego głównym celem jest uczynić świat wedle pomysłu Jezusa Chrystusa. We wszystkich jego przejawach: wielkich i małych. Jeśli chcesz, możesz się w tę sprawę włączyć...

Reklama



Chrystus w centrum moralności według Listu do Rzymian

Okazja do ponownego skorygowania stosunku do żydowskiego Prawa w świetle przyjścia Chrystusa, Syna Bożego, nadarzyła się św. Pawłowi w kilka lat po napisaniu Listu do Galatów, gdy zimą na przełomie 55 i 56 r. pisał on swój List do Rzymian. Planował wtedy dalszą podróż misyjną na krańce świata, do Hiszpanii, i przewidywał, że po drodze zatrzyma się w Rzymie. Liczył na to, że wspólnota chrześcijańska w Wiecznym Mieście udzieli mu wsparcia. Znacząca kolonia żydowska w stolicy imperium oraz rodzący się podział pomiędzy Synagogą i Kościołem zmusiły Apostoła do teologicznej refleksji nad tym, co dzięki ogromnej hojności Boga dokonywało się na jego oczach. Szczególne obdarowanie Izraela, które Paweł znał, zostało teraz w Jezusie Chrystusie rozszerzone na wszystkie narody. Znając moralną i duchową biedę świata pogańskiego oraz znając Chrystusa, Paweł nie mógł pozostać w zawężonej optyce, wyznaczonej jedynie przez perspektywę żydowską. Więcej:.



Matki Bożej Różańcowej

Różaniec na szaniec

Dlaczego nawała turecka niespodziewanie załamała się pod Lepanto? Dlaczego Maryja objawiła się w malutkiej wiosce, która nosi imię córki Mahometa? Dlaczego Armia Czerwona wycofała się z Austrii? Jakie tajemnice kryją tajemnice różańcowe?

Ci, którzy będą gorliwie odmawiali Różaniec, „otrzymają wszystko, o co poproszą”, usłyszał od samej Maryi błogosławiony Alanus de la Roche. Historia zna wiele przypadków, które pokazują, że tłum rozmodlonych ludzi był w stanie zatrzymać wielkie historyczne kataklizmy. Więcej:.


Synod o Słowie

„Słowo Boże w życiu i misji Kościoła” – taki temat rozważać będą uczestnicy XII Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów. Odbędzie się ono w Rzymie od 5 do 26 października.

Synod biskupów jest owocem Soboru Watykańskiego II. To na soborze doszło do ponownego odkrycia kolegialności episkopatu. Kolegialność oznacza, że biskupi są nie tylko pasterzami w swoich diecezjach, ale jako wspólnota następców Apostołów są odpowiedzialni za cały Kościół. Instytucję synodu biskupów powołał do życia w 1965 roku papież Paweł VI. Pierwszym sekretarzem generalnym synodu był Polak, bp Władysław Rubin. Synod Biskupów pełni rolę doradczą wobec papieża. Ponieważ biorą w nim udział biskupi z całego świata, obrady i dyskusje ukazują doświadczenia całego Kościoła. Więcej:.


Święta Faustyna Kowalska

Dar Boży dla naszych czasów

Święta Siostra Faustyna Kowalska (1905-1938) dużą część swego zakonnego życia spędziła w klasztorze w Łagiewnikach, tu umarła i została pochowana. Stąd rozchodzi się na świat sława jej świętości i wielkie orędzie o miłosiernej miłości Boga do każdego człowieka.

Do klasztornej kaplicy z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Siostry Faustyny, podniesionej przez metropolitę krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego do rangi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, od lat przybywają pielgrzymi z kraju i zagranicy. Z roku na rok jest ich coraz więcej, a od czasu kanonizacji s. Faustyny - wprost niezliczone rzesze. Aby miejsce to - zgodnie z wolą Ojca Świętego - mogło stać się stolicą kultu Miłosierdzia Bożego oraz służyć wszystkim przybywającym, Metropolita krakowski, który od ponad dwudziestu lat podejmuje starania o rozwój kultu i dzieł miłosierdzia w krakowskim Kościele, powołał fundację do rozbudowy sanktuarium, z nową bazyliką oraz zapleczem duszpastersko-socjalnym. Po trwających ponad dwa lata intensywnych pracach, wnet ukończona zostanie górna część sanktuaryjnego kościoła. Jest nadzieja, że jego poświęcenia dokona Ojciec Święty podczas zapowiedzianej na sierpień pielgrzymki do Ojczyzny. Więcej:.


Święty Franciszek z Asyżu

Kariera w dół

Zbuntował się przeciwko kupieckiej mentalności, która sprowadza wszystko i wszystkich (nawet własne dzieci!) do kategorii zysku i strat. Nie szukał ubóstwa. Szukał bogactwa, którego nie można kupić za pieniądze.

Święty świętemu nierówny. O wielu świętych było niegdyś głośno, a dziś słuch po nich zaginął. Franciszek fascynuje od ośmiu wieków. Pielgrzymi wciąż podróżują do Asyżu. Nie spotkałem człowieka, którego by już same Franciszkowe miejsca nie urzekły. Ciasne uliczki średniowiecznego miasteczka; Porcjunkula – mała kapliczka, wokół której zamieszkali pierwsi bracia; krucyfiks, z którego Jezus zawołał: „Franciszku, odbuduj mój dom”; róże bez kolców; włosy św. Klary, które ściął osobiście Franciszek; habit czy raczej wór, w którym chodził; kościółek San Damiano, przy którym zamieszkały Klara i pierwsze siostry. Konfrontacja wyobrażeń z rzeczywistością przynosi zazwyczaj rozczarowanie. W Asyżu jest inaczej. Wszystko jest tam takie, jak być powinno. Więcej:.


  • Tajemnica habitu św. Franciszka

  • Św. Franciszek w Malarstwie: Naśladowanie Chrystusa

  • Św. Franciszek w Malarstwie: Idźcie precz

  • «« | « | 1 | » | »»

    aktualna ocena |   |
    głosujących |   |
    Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

    Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

    Reklama

    Reklama

    Reklama

    Archiwum informacji

    niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
    29 30 31 1 2 3 4
    5 6 7 8 9 10 11
    12 13 14 15 16 17 18
    19 20 21 22 23 24 25
    26 27 28 29 30 31 1
    2 3 4 5 6 7 8

    Reklama