15 i 18 sierpnia pamiętaj o Henrykowie. Uroczystości ku czci Wniebowziętej, festyn i pielgrzymka wspólnot Żywego Różańca to wspaniała okazja, by odwiedzić miejsce, gdzie od wieków czczona jest Maryja i gdzie zapisano pierwsze zdanie w naszym ojczystym języku.
Kiedy niejaki Boguchwał zaproponował żonie pomoc przy żarnach, nie spodziewał się pewnie, że jego życzliwa propozycja znajdzie się w pierwszym zdaniu zapisanym w języku polskim w Księdze Henrykowskiej. Słowa: "Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai" ("Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj") dziś dostrzeżesz także przy figurze Maryi w henrykowskim kościele cystersów. Oryginał Księgi Henrykowskiej znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, ale w Henrykowie, w tzw. Sali Dębowej, udostępniona jest jej wierna kopia.
– Figurka Matki Bożej, wykonana w drewnie lipowym, była otoczona czcią w henrykowskim opactwie cystersów już w XVI wieku – tłumaczy przewodnik Dawid Kutaj. – Najpierw była czczona jako Królowa Świata. Ponieważ jednak w Henrykowie zapisano, jak sądzimy, pierwsze zdanie w języku polskim, dziś nazywamy Ją Matką Języka Polskiego.
– Jesteśmy wielkimi czcicielami Maryi Królowej Świata; Jej oddany jest nasz zakon. Szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej odznaczał się św. Bernard z Clairvaux – mówi o. Wiesław Rymarczyk, proboszcz henrykowskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP i przeor tutejszej cysterskiej wspólnoty. – Kult Maryi Wniebowziętej znajduje się w centrum życia naszej parafii, chcemy więc bardzo radośnie obchodzić Jej uroczystość. Podczas świętowania będziemy także pamiętać o 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz o 790. rocznicy fundacji klasztoru cystersów, bo właśnie w 1228 r. Henryk Brodaty podpisał dokument fundacyjny dla klasztoru w Henrykowie.
15 sierpnia o 13.00 odbędzie się w Henrykowie Msza św. pod przewodnictwem o. opata Edwarda Stradomskiego z archiopactwa w Jędrzejowie z oprawą muzyczną Kwartetu Muzycznego z Forum Muzyki we Wrocławiu. Po Eucharystii rozpocznie się 2. Parafialny Festyn Rodzinny na placu klasztornym – z występami lokalnych zespołów muzycznych (Koło Gospodyń z Ciepłowodów, Zespół Regionalny "Cisowianki" z Henrykowa Lubańskiego), wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, grami, zabawami, konkursami rodzinnymi, bufetem (m.in. z potrawami regionalnymi poszczególnych sołectw).
18 sierpnia odbędzie się Archidiecezjalna Pielgrzymka Wspólnot Żywego Różańca, której centralnym punktem będzie Msza św. o 11.00 pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego. W programie spotkania, współorganizowanego przez wiele środowisk, znajdzie się m.in. słowo ks. dr. Mariana Biskupa, o 13.30 – koncert patriotyczny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Ks. Tomasz Czabator, opiekun wspólnot Żywego Różańca w archidiecezji, zaprasza członków róż, księży opiekujących się nimi, zelatorów.
Czy Henryków nie jest idealnym miejscem, by u stóp Matki Języka Polskiego uczyć się "mowy miłości", słów pięknych, niosących wsparcie i życzliwość?
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.