Długa historia krótkiej modlitwy
Najgłębszej analizy przewodnich słów Apelu dokonał Jan Paweł II podczas wspomnianego już VI Światowego Spotkania Młodzieży, wiążąc je z wymownymi znakami, uroczyście wniesionymi w czasie celebracji. Apelowe słowo „Jestem” naznaczone zostało krzyżem. Jan Paweł II powiedział: „Krzyż – zapis tej niepojętej miłości. Krzyż – znak objawiający, że „Bóg jest miłością”(1 J 4,8) (...) Przybyliście tu drodzy przyjaciele, aby odnaleźć i potwierdzić do głębi to własne ludzkie „jestem” wobec Boga.
Patrzcie na krzyż, w którym Boże „Jestem” znaczy miłość”.Obok Krzyża Chrystusowego zostało ustawione Pismo Święte, jako interpretacja apelowego „Pamiętam”. Papież mówił: „Pismo Święte, Biblia, jest zapisem dzieł Bożych i słów Boga żywego. Jest ludzkim zapisem, jednakże dokonanym pod natchnieniem Ducha Świętego, tak że On sam jest pierwszym autorem Pisma. Jestem przy Tobie, pamiętam, człowiek jest wobec Boga. Trwa przez to, że pamięta, że zachowuje słowa Boże i wielkie sprawy Boże, rozważając w sercu swoim tak jak Maryja z Nazaretu (...) Uczyńmy Pismo Święte źródłem natchnienia dla nas samych”.
Trzeci symbol apelowego Spotkania Młodych, obok Krzyża i Biblii stanowiła Ikona Jasnogórskiej Bogurodzicy. Jan Paweł II mówił: „Na Jasnej Górze „czuwam” ma treść maryjną. Ściśle odpowiada ikonie Bogarodzicy. „Czuwam” oznacza postawę Matki. Jej życie, jej powołanie wyraża się w czuwaniu. Jest to czuwanie nad człowiekiem od pierwszej chwili istnienia (...) Macierzyńskie czuwanie Maryi – jakże niezgłębione doświadczenie, jaki zapis serca kobiecego, które całkowicie żyło Bogiem. Zaprawdę wielkie rzeczy uczynił [Jej] Wszechmocny. Święte jest Jego Imię (Łk 1, 49) (...) Maryja jest pierwszą czuwającą”. Trzeba nam uczyć się Jej czuwania, czuwać z Nią”. Papież pytał dramatycznie „co znaczy „czuwam”? I odpowiedział tekstem wypowiedzianym na Jasnej Górze do młodych w 1983 r. „To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam, nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężać je w sobie.To taka bardzo podstawowa sprawa, której nigdy nie można pomniejszać,zepchnąć na dalszy plan. (...) Czuwam – to znaczy dalej: dostrzegam drugiego. (...) Czuwam – to znaczy: miłość bliźniego – to znaczy: podstawowa międzyludzka solidarność”.
Żeby zgromadzona młodzież z różnych stron świata mogła razem uczestniczyć w Apelu, ułożono specjalną antyfonę: „Maria Regina mundi, Maria Mater Ecclesiae, Tibi assumus, Tui memores vigilamus, vigilamus”. Ponadto przygotowano tekst w języku starocerkiewno-słowiańskim i w sześciu współczesnych językach. Przyczyniło się to w znacznym stopniu do umiędzynarodowienia Apelu Jasnogórskiego. Młodzieżowe, koleżeńskie grupy, wspólnoty wyrosłe na bazie pielgrzymek, duszpasterstw akademickich, przyjęły godzinę 21.00 jako czas odnowienia przyjaźni w przestrzeni wzajemnej modlitwy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).