W II Niedzielę Adwentu Kościół w Polsce modli się w intencji katolików na Wschodzie. W czynną pomoc chrześcijanom tam żyjącym jest włączony również Zespół Misyjny „Wschód” działający przy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.
Redemptoryści
Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści) zostało założone przez św. Alfonsa Marię de Liguori we Włoszech w 1732 roku. Bóg posłużył się św. Alfonsem, aby Dobra Nowina o Jezusie Chrystusie dotarła do ludzi najbardziej ubogich i opuszczonych. W dzisiejszych czasach blisko 5500 redemptorystów we współpracy z ludźmi świeckimi, podejmuje posługę misyjną na rzecz głoszenia Ewangelii na całym świecie.
Redemptoryści, pozostając wiernymi charyzmatowi swego Założyciela, na nowo odczytują znaki czasu, które Bóg im ukazuje we współczesnym świecie. Pragną oni, jako jedna rodzina misjonarzy - zakonników i świeckich żyjących duchem Założyciela – nadal realizować swój charyzmat idąc do ludzi, którzy nie znają Chrystusa Odkupiciela. W tymże zamyśle powstał Zespół Misyjny „Wschód”.
Ufając w Boże wezwanie, członkowie Zespołu oddali się pod szczególną opiekę Maryi w Jej cudownym Tuchowskim wizerunku, skąd od ponad stu lat posyła redemptorystów na misyjne szlaki.
Opieką wakacyjną w dziesięcioletnim okresie istnienia Zespołu objętych było kilka tysięcy dzieci i młodzieży z terenów wschodnich. Obok przeprowadzania kilkudniowych rekolekcji, każda grupa w danej miejscowości – na miarę swoich możliwości – pozostawia wkład materialny w postaci przyborów szkolnych, zabawek, słodyczy, itp. Należy jednak pamiętać przede wszystkim o tym, że oprócz tego, co widzialne, dokonuje się to, co często nie jest zauważalne, a mianowicie przemiana serc.
Najważniejszymi owocami tej posługi nie są liczby uczestników, lecz serca młodych ludzi. Nasza posługa, jak wierzymy, daje im nadzieję na lepsze jutro, daje wiarę w to, iż Bóg przychodzi do nich przez drugiego człowieka, że nie zostawia ich samotnymi.
Każdy wyjazd rekolekcyjny to także kolejny krok do pogłębienia wiary samych misjonarzy i dziękczynienia Bogu za powołanie ich do tego Zespołu. Ten krótki czas wakacyjny zostawia niezatarty ślad: „Kiedy przypominam sobie te kilka dni spędzonych na Białorusi, zawsze widzę twarze ludzi tęskniących za Bogiem, szukających Go i pragnących wprowadzić w swoje życie. (...) Ich postawa dodaje mi sił, że warto było się trudzić, zrezygnować z innych zajęć, by przyjechać do Widz. Cieszę się tym bardziej z tego, ze ludzie chcą, abyśmy przyjeżdżali, czekają na nas. Chcą słuchać i rozmawiać o Bogu. (...) Swój pobyt na Białorusi odebrałam jako wielki dar Boży, jako włączenie w wielkie dzieło Boże. Dzięki temu mogłam poznać dar przyjaźni i wspólnoty. Mogłam zobaczyć Boga w drugim człowieku”. Takie oto świadectwo zbliżenia się do Boga jest najpiękniejszym owocem naszych rekolekcji.
Zespół jest podzielony na poszczególne grupy wyjazdowe, w skład których wchodzą ojcowie i klerycy redemptoryści oraz osoby świeckie. Od 1990 roku do dziś czynnie zaangażowanych w wyjazdy misyjne było ponad 200 osób. Na dzień dzisiejszy Zespół tworzy 15 redemptorystów i 50 osób świeckich. Zespół utrzymuje się z dobrowolnych ofiar składanych przez darczyńców oraz z darów serca przekazywanych przez wiernych podczas tzw. niedzieli misyjnych, będących okazją do podzielenia się doświadczeniami nabytymi na rekolekcjach.
Wierząc w to, iż Bóg pragnie nadal posługi misyjnej Zespołu, zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w to dzieło, do nawiązania z nami kontaktu.
Zespół Misyjny „Wschód”
ul. Wysoka 1
33 – 170 Tuchów
tel. (014) 652 54 56
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.