Dzień Świętości Życia Nie słowa, lecz czyny

Modlitwy w intencji nienarodzonych, pomoc w znalezieniu rodzin adopcyjnych, a ostatnio powołanie Okna Życia – to tylko niektóre z górnośląskich inicjatyw na rzecz obrony życia. 25 marca w Kościele katolickim obchodzony jest Dzień Świętości Życia.

  • Film: Pierwsze kroki jako rodzice


  • Właśnie 25 marca, obchodzonego także jako Dzień Modlitw w intencji poczętych dzieci, w Katowicach Bogucicach Metropolita Katowicki poświęci pierwsze w archidiecezji, Okno Życia. Jego otwarcie zainicjował arcybiskup Damian Zimoń, który z prośbą o pomoc zwrócił się do żeńskich zgromadzeń zakonnych.

    Jako pierwsze na apel odpowiedziały siostry jadwiżanki. Zakonnice zamontowały Okno Życia w swoim klasztorze w Bogucicach przy ul. Leopolda 1. Jest ono oświetlone, podgrzewane, oraz podłączone do alarmu w dyżurce. W pomieszczeniu, gdzie znajduje się Okno Życia jest aparat inkubatorowy do ogrzewania dziecka, oraz stół do pielęgnacji noworodków. Przygotowana jest także wyprawka dla niemowlęcia.

    Po otwarciu Okna w dyżurce zadzwoni dzwonek. Pozostawione dziecko siostra przeniesie do „cieplarki”, która jest rodzajem inkubatora i zadzwoni po karetkę pogotowia. W międzyczasie, jeśli trzeba zakonnice ubiorą, przewiną i przygotują dziecku wyprawkę. W pomieszczeniu zainstalowany został telefon, aby wezwać odpowiednie służby i by siostra ani na moment nie musiała opuszczać niemowlęcia do chwili przybycia karetki. Po kilkunastu minutach dziecko zostanie zabrane do szpitala na oddział noworodków, gdzie zajmą się nim służby medyczne.

    Okno działające pod egidą katowickiej „Caritas” ma służyć matkom, które z różnych względów nie są w stanie wychowywać swojego dziecka. Okno usytuowane jest za murem klasztornym, tak że nie ma możliwości zobaczenia, kto korzysta z Okna Życia. Po 6 tygodniach dziecko zostanie zgłoszone do adopcji przez ośrodek adopcyjny.

    Ośrodek Adopcyjny
    Od 1993 roku w Katowicach, dekretem arcybiskupa Damiana Zimonia został powołany Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Archidiecezji Katowickiej. Działa on w ramach Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej. Ośrodek rozpoczął działalność właśnie 25 marca, w Dzień Zwiastowania Pańskiego. Placówka pomaga dzieciom pozbawionym trwale lub okresowo opieki własnej rodziny poprzez stwarzanie możliwości rozwoju w najbardziej korzystnym rodzinnym środowisku zastępczym.

    Ośrodek zapobiega sieroctwu społecznemu, realizując swoje zadania poprzez przygotowanie rodzin do adopcji. Od początku działalności zostało tu adoptowanych około tysiąca dzieci. Najmłodsze miało 2 miesiące, najstarsze 11 lat. W placówce o dzieci starają się nie tylko rodzice z województwa śląskiego, ale także z Małopolski. Żeby móc rozpocząć procedurę adopcyjną trzeba spełnić kilka warunków. Małżonkowie muszą być minimum trzy lata po ślubie, bez przeszkód zdrowotnych ( nie mogą leczyć się psychiatrycznie czy odwykowo), nie mogą być karani, muszą także posiadać odpowiednie warunki materialne i mieszkaniowe, pozytywną opinię w środowisku zawodowym i rodzinnym. Katolicki Ośrodek wymaga również pozytywnej opinii od księdza proboszcza. Warunkiem przystąpienia do procedury jest oczywiście uczestnictwo w badaniach psychologicznych, szkoleniach, konsultacjach. Proces ten trwa około roku. Jeśli rodzice otrzymają pozytywną kwalifikację na dziecko czekają około 2 lat.

    Pokochać bezwarunkowo
    Jak mówią pracownicy Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego, najtrudniejszą rzeczą jest oczyszczenie motywacji, które kierują przyszłymi rodzicami. Tak by adoptowane dziecko było kochane w rodzinie po prostu za to, że jest. Motywacje, którymi kierują się przyszli rodzice adopcyjni są bardzo różne. U jednych pojawienie się dziecka w rodzinie miało scalić związek między małżonkami. Inni chcieli zastąpić pustkę po tragicznie zmarłym, własnym dziecku. Wiele osób stawia wymagania co do płci, pochodzenie dziecka.

    «« | « | 1 | 2 | » | »»

    aktualna ocena |   |
    głosujących |   |
    Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

    Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

    Archiwum informacji

    niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
    25 26 27 28 29 1 2
    3 4 5 6 7 8 9
    10 11 12 13 14 15 16
    17 18 19 20 21 22 23
    24 25 26 27 28 29 30
    31 1 2 3 4 5 6