Święty Grzegorz z Nazjanzu

(...) Gdy uczestniczył w drugim Soborze Powszechnym w 381 r., został wybrany biskupem Konstantynopola i objął przewodnictwo na Soborze. Wkrótce jednak zawiązała się przeciw niemu silna opozycja, aż sytuacja stała się nie do zniesienia. Dla duszy tak wrażliwej te nastroje wrogości były nie do wytrzymania...

Około 379 r. Grzegorza wezwano do Konstantynopola - stolicy, aby przewodniczył tam niewielkiej wspólnocie katolickiej wiernej Soborowi Nicejskiemu i wierze trynitarnej. Większość była jednak przywiązana do arianizmu, który był "poprawny politycznie" i cesarze uważali go za użyteczny politycznie. W ten sposób znalazł się w warunkach mniejszości, otoczony wrogością. W kościółku Anastasis (Zmartwychwstania) wygłosił pięć Mów teologicznych (Orationes 27-31: SC 250,70-343) właśnie w celu obrony i uczynienia zrozumiałą wiary trynitarnej. Mowy te stały się sławne ze względu na pewność nauczania i umiejętność rozumowania, która rzeczywiście pozwala zrozumieć, że jest to logika boska. A także wspaniałość formy czyni je dzisiaj pociągającymi. Dzięki tym przemówieniom Grzegorz zyskał miano "Teologa". Tak jest nazywany w Kościele prawosławnym: "Teolog". A to dlatego, że teologia była dlań nie refleksją czysto ludzką ani tym bardziej wyłącznie owocem skomplikowanych spekulacji, ale wypływała z życia w modlitwie i świętości, ze stałego dialogu z Bogiem. I właśnie w ten sposób sprawia, że naszemu rozumowi ukazuje się rzeczywistość Boga, tajemnica trynitarna. W ciszy kontemplacji, przeniknięta zdumieniem w obliczu cudów objawionej tajemnicy, dusza przyjmuje piękno i chwałę Bożą.

Gdy uczestniczył w drugim Soborze Powszechnym w 381 r., został wybrany biskupem Konstantynopola i objął przewodnictwo na Soborze. Wkrótce jednak zawiązała się przeciw niemu silna opozycja, aż sytuacja stała się nie do zniesienia. Dla duszy tak wrażliwej te nastroje wrogości były nie do wytrzymania. Powtarzano to, co Grzegorz mówił z ubolewaniem wcześniej: "Podzieliliśmy Chrystusa, my, którzy tak bardzo kochaliśmy Boga i Chrystusa! Oszukiwaliśmy się nawzajem z powodu Prawdy, żywiliśmy uczucia nienawiści z powodu Miłości, oddzieliliśmy się nawzajem od siebie!" (Mowa 6,3: SC 405,128). I tak to, w atmosferze napięcia, doszło do jego ustąpienia. W przepełnionej katedrze Grzegorz wygłosił przemówienie pożegnalne naznaczone wielkim uczuciem i godnością (por. Mowa 42: SC 384,48-114). Zakończył swe przygnębiające przemówienie tymi słowy: "Żegnaj, wielkie miasto, umiłowane przez Chrystusa... Dzieci moje, błagam was, strzeżcie depozytu [wiary], który został wam powierzony (por. 1 Tm 6,20), pamiętajcie o moich cierpieniach (por. Kol 4,18). Niech łaska Pana naszego Jezusa Chrystusa pozostanie z wami wszystkimi" (por. Mowa 42,27: SC 384,112-114).

Powrócił do Nazjanzu i przez prawie dwa lata troszczył się duszpastersko o miejscową wspólnotę chrześcijańską. Później wycofał się ostatecznie w samotność do pobliskiego Arianzosu - swej ziemi ojczystej, oddając się nauce i życiu ascetycznemu. W owym czasie napisał większość swych dzieł poetyckich, szczególnie autobiografię: De vita sua, będącą odczytaniem na nowo wierszem własnej drogi ludzkiej i duchowej, drogi będącej przykładem cierpiącego chrześcijanina, człowieka o bogatym życiu wewnętrznym w świecie pełnym konfliktów. Jest on człowiekiem, który pozwala nam odczuć prymat Boga i dlatego mówi także do nas, do tego naszego świata: bez Boga człowiek traci swoją wielkość, bez Boga nie ma prawdziwego humanizmu. Toteż wsłuchujmy się w ten głos i próbujmy - my także - rozpoznać oblicze Boga. W jednym ze swym wierszy napisał on, zwracając się do Boga: "Bądź błogosławiony, Ty, Ponad wszystkim" (Poematy [dogmatyczny] 1,1,29: PG 37,508). A w 390 r. Bóg przyjął w swe ramiona tego sługę wiernego, który dzięki wyrafinowanej inteligencji bronił wiary w swych pismach i którą z tak wielką miłością opiewał w swej poezji.

Część II katechezy Benedykta XVI o św. Grzegorzu z Nazjanzu

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11