Afryka potrzebuje reewangelizacji

Afryka doświadcza paradoksu dynamicznego rozwoju chrześcijaństwa pośród endemicznych konfliktów etnicznych. Kontynent ten potrzebuje reewangelizacji. Wskazują na to uczestnicy spotkania Stowarzyszenia Członków Konferencji Biskupów Wschodniej Afryki (AMECEA), które dziś (23 lipca) zakończyło się w Etiopii.

Prezentując przesłanie końcowe spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele 11 państw (Etiopii, Erytrei, Sudanu, Sudanu Południowego, Kenii, Tanzanii, Zambii, Malawi, Ugandy, Dżibuti i Somalii), wskazano na pilną potrzebę wypracowania rozwiązań kilku ważkich kwestii, które boleśnie odbijają się na życiu mieszkańców Czarnego Lądu. Wymieniono m.in. problem migracji, wyzwania związane z budowaniem pokoju i rosnącym brakiem bezpieczeństwa, a także konieczność stworzenia młodym pokoleniom godnych warunków życia i pracy, ponieważ coraz częściej nie widzą dla siebie nadziei na przyszłość.

W przesłaniu zdecydowanie potępiono negatywne różnice etniczne, które dzielą kontynent. Wskazano na konieczność budowania społeczeństwa w oparciu o poszanowanie godności każdego, a także dążenie do pokoju przez pojednanie.

Biskupi zauważyli, że nie można tracić nadziei na zmianę aktualnej sytuacji. Jako przykład wskazali wypracowane po 20 latach konfliktu porozumienie pokojowe między Etiopią i Erytreą, a także nieśmiałe oznaki pojednania dostrzegalne w Sudanie Południowym.

Duży nacisk został położony na edukację, która powinna dokonywać się także w ośrodkach duszpasterskich i być związana m.in. z promocją katolickiej nauki społecznej. Wskazano, że trzeba dużego wysiłku, by uchronić młodzież przed głosicielami religijnego ekstremizmu i terroryzmu. „Nasze życie musi iść w parze z tym w co wierzymy. Afryka potrzebuje reewangelizacji, która musi bazować na budowaniu relacji z Bogiem i jednoczesnym ewangelizowaniu afrykańskiej kultury” – wskazali uczestnicy spotkania Stowarzyszenia Członków Konferencji Biskupów Wschodniej Afryki.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7